10 sposobów na lepszy sen

4.9/5 - (20 votes)
zdrowy, lepszy sen

Podziel się postem

Regularny sen jest konieczny do utrzymania zdrowego ciała i umysłu. Praca, nauka, rodzina, pasje – ciężko pogodzić ze sobą wszystkie te elementy i przy tym dobrze się wyspać. Ludziom brakuje czasu na podstawowe czynności, przez co coraz częściej zapominają, jak ważny jest zrównoważony nocny odpoczynek. Bez względu na to, czym zajmujesz się w życiu, musisz brać pod uwagę, że zbyt krótki sen w niekomfortowych warunkach prowadzi w konsekwencji do przemęczenia, którego następstwa mogą być szkodliwe dla Twojego organizmu. Poznaj sposoby na lepszy, zdrowy sen.

Rutyna na lepszy sen

Żeby osiągać coraz lepsze rezultaty w jakiejś dziedzinie, konieczna jest systematyczność i tak samo dzieje się w przypadku snu. Na to, kiedy powinno się spać, a kiedy odpoczywać, wskazuje tzw. rytm okołodobowy. Jest on na swój sposób połączony z melatoniną, czyli wytwarzanym przez szyszynkę hormonem snu. Zgodnie z tym rytmem, najkorzystniej położyć się spać między godziną 21 a 22 30. Kiedy minie ten czas, Twój organizm zaczyna produkować pobudzający kortyzol, który może utrudnić komfortowe zaśnięcie i uniemożliwić zdrowy, głęboki, lepszy sen. Jeżeli drzemki w ciągu dnia są dla Ciebie koniecznością, bo np. pracujesz w nocy, pamiętaj, że nie zaleca się kłaść później niż do godziny 15, a długość snu nie powinna w takiej sytuacji przekraczać jednej godziny.

Zostań rannym ptaszkiem

Z góry ustalony harmonogram snu może w dłuższej perspektywie czasu usprawnić koncentrację, poprawić pamięć i pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Fakt, że jakiś dzień jest wolny od pracy, nie oznacza, że należy spać do południa. Właśnie w godzinach porannych Twój mózg działa najintensywniej, więc warto wykorzystać ten czas zamiast marnować go w łóżku. Tuż po przebudzeniu otwórz okno, żeby wpuścić do sypialni świeże powietrze oraz światło dzienne, co pomoże w zresetowaniu zegara biologicznego.

Aktywność fizyczna a zdrowy, lepszy sen

To, jak spędzasz każdy dzień, ma istotny wpływ na jakość snu. Weź psa na spacer, idź z dziećmi na plac zabaw, a zamiast jechać samochodem przejdź się na piechotę. Wystarczy ruszać się pół godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu, żeby znacząco poprawić komfort snu. Nie chodzi więc wcale o ciężkie ćwiczenia wysiłkowe, lecz nawet o zwykły spacer czy poranną gimnastykę rozciągającą mięśnie. Popularny szczególnie wśród mężczyzn problem związany z chrapaniem i bezdechem sennym może być związany z nadwagą, na którą wpływają m.in. brak ruchu oraz nieodpowiednia dieta. Regularna aktywność fizyczna pomaga przy leczeniu tych dolegliwości i ułatwić zdrowszy, lepszy sen.

Pozytywny wpływ medytacji

Choć sport kojarzy się wielu z rywalizacją i adrenaliną, zdarzają się również formy aktywności fizycznej, których celem jest wyciszenie i uzyskanie harmonii ducha z ciałem. Coraz więcej osób cierpiących na bezsenność zaczyna interesować się jogą oraz medytacją. Medytowanie oprócz zwiększenia poziomu melatoniny poprawia również grubość kory mózgowej i jest skutecznym narzędziem do walki bezsennością. Jeżeli pragniesz zgłębiać tajniki medytacji bądź jogi, czeka na Ciebie mnóstwo profesjonalnych kursów oraz poradników związanych z tym zagadnieniem, m.in. w KarGroup. To skuteczny sposób na zdrowy, lepszy sen.

Zrównoważona dieta

Wszystko, co jesz i w jakich porach spożywasz posiłki, ma znaczący wpływ na jakość Twojego snu. Zdrowe śniadanie pozwala zebrać energię do działania i warto pamiętać o nim każdego poranka. Stosuj urozmaiconą dietę, unikaj ciężkostrawnych potraw i codziennie odpowiednio nawadniaj organizm. Ważne, żeby nie jeść tuż przed snem, ale też nie kłaść się spać z pustym żołądkiem. Ostatni posiłek powinno się konsumować na około 2-3 godziny przed położeniem się spać.

Uważaj na środki pobudzające

Spędzasz całe dnie w pracy, w której wypijasz nawet kilka mocnych kaw? Nie dziw się więc, że miewasz problemy ze snem. Zawarta w tym napoju kofeina pobudza organizm, przyspiesza oddech i może powodować poczucie niepokoju, co znacząco utrudnia lepszy sen. Ostatnią kawę najlepiej wypić w związku z tym do godziny 14-15. Podobnie jest z alkoholem, który bywa spożywany przede wszystkim w godzinach nocnych. Jeżeli już zdarzy Ci się zakrapiana impreza, ostatniego drinka najlepiej wypić nie później niż 3 godziny przed zapadnięciem w sen.

Przystosuj swoją sypialnie na lepszy sen

W znanym powiedzeniu „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” kryje się sporo prawdy. Od tego, jak urządzona jest Twoja sypialnia, w dużej mierze zależy komfort spania. Zainwestuj w porządne łóżko z materacem, który nie powinien być zbyt miękki. Kołdra powinna być uszyta z „oddychającego” materiału, a poduszka dostosowana do indywidualnych preferencji. Na rynku dostępne są poduszki puchowe, piankowe oraz syntetyczne. Jeśli zdarza Ci się przekręcać w nocy na bok, wybierz poduszkę o średniej twardości. Twarde egzemplarze są skierowane do osób śpiących na plecach. Z kolei w przypadku spania na brzuchu zaleca się miękkie modele. Jeżeli doskwiera zaś Ci ból pleców, zastanów się nad zakupem specjalnej poduszki ortopedycznej, która ułatwia zdrowy, lepszy sen.

Każdego wieczora wietrz sypialnię, zamykaj okna i gaś światło na czas snu. Niektórym osobom pomagają akcesoria takie jak opaska na oczy i stopery, z których pomocą dużo łatwiej się wyciszyć. Pamiętaj, że wilgotność względna w sypialni powinna wynosić ok. 50 %, optymalna temperatura w tym pomieszczeniu to ok. 18-20°C.

Odłóż telefon i wyłącz Netflixa

Uzależnienie od środków masowego przekazu jest prawdziwą plagą dzisiejszych czasów i jedną z popularniejszych przyczyn problemów ze snem. Granie w gry czy oglądanie seriali może sprawić, że Twój organizm oprócz kortyzolu zacznie wydzielać także pobudzająca do działania adrenalinę. Jeśli koniecznie musisz korzystać z komputera lub smartfona tuż przed zaśnięciem, uruchom przynajmniej tryb nocny, który choć w znikomym stopniu uchroni Cię przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego.

Relaks, rozluźnienie mięśni i wewnętrzny spokój

Jest wiele osób, które nie zasną bez wykonania odpowiednich wieczornych rytuałów. Kąpiel w olejkach eterycznych czy słuchanie muzyki relaksacyjnej bądź dźwięków natury może pomóc Ci zwalczyć natłok myśli, uspokoić się i zapaść w głęboki, lepszy sen.

Suplementy oraz medycyna naturalna na lepszy, zdrowy sen

Przekręcasz się z boku na bok i mimo silnego zmęczenia Twój organizm nie jest w stanie zapaść w sen? Może to być spowodowane brakiem odpowiednich witamin i składników odżywczych. Jeżeli problem występuje systematycznie, zrób badania krwi, aby dowiedzieć, jakich składników Ci brakuje, a które ewentualnie występują w nadmiarze. Wspomniana już kawa wypłukuje niezbędny magnez, bez którego łatwo np. o depresję, której konsekwencją jest natłok myśli utrudniający zaśnięcie. Jeżeli nie stosujesz zrównoważonej diety, pomyśl przynajmniej o odpowiedniej suplementacji. Oprócz magnezu pozytywny wpływ na lepszy sen mają także m.in. witaminy B6, D3 czy cynk.

Innym istotnym zjawiskiem, które już od dawna sprzyja komfortowemu zasypianiu, jest medycyna naturalna. Korzystne działanie ziół takich jak rumianek, waleriana, melisa czy lawenda stwierdzono już setki lat temu i po dziś dzień składniki te z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu bezsenności. Odkryciem, które stało się szczególnie popularne w ciągu ostatnich lat, są naturalne olejki CBD. Dostępne na rynku w różnych stężeniach, ich dobroczynny wpływ na komfort snu docenia coraz szersze grono zainteresowanych.

Jednocześnie pamiętaj, że środki nasenne mogą być szkodliwe, prowadzić do uzależnienia i stanowią ostateczność, która powinna być stosowana wyłącznie przypadkach ciężkiej chronicznej bezsenności.

Odkryj więcej