Głownie od Twojej wrażliwości zależy to, jak dużym ciosem będzie dla Ciebie dana porażka. Osobiste odczucia wpływają także na kroki podejmowane tuż po niepowodzeniu. Jak sobie z nim radzić? Poznaj 7 sposobów, które Ci na to pozwolą.
1. Edukuj się
Z konsekwencjami popełnionych błędów zmagają się na co dzień sportowcy oraz ludzie biznesu dysponujący ogromnymi majątkami; przedsiębiorcy i osoby z kredytem na mieszkanie. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie w trudnych chwilach samemu, dlatego warto czytać książki o rozwoju osobistym i brać udział w szkoleniach, np. obejmujących budowanie pewności siebie.
Dobrym wyborem jest kurs budowania pewności siebie czy szkolenie związane z asertywnością albo wywieraniem wpływu na ludzi. Polecamy również śledzenie wartościowych kanałów i profili w mediach społecznościowych, w których porusza się tematykę rozwoju osobistego.
2. Nie każdy problem jest wart Twojej uwagi
Osoby, które doświadczyły w życiu traumatycznych, ciężkich przeżyć, w wielu przypadkach uodporniły się na późniejsze wstrząsy i niepomyślności. To doświadczenie chroni je później na swój sposób przed popełnianiem kolejnych błędów. Nie bądź jak dziecko robiące rodzicom awanturę z powodu niekupienia zabawki, bo tylko dojrzałe podejście pozwoli Ci wybrnąć z kłopotów.
Odróżnij drobnostki od spraw dużej wagi i skup się na rozwiązaniu najważniejszych problemów, a mniej istotne odkładaj czasie na drugi plan. Wiele z nich tkwi tak naprawdę tylko w Twojej głowie i to o nich musisz zapomnieć w pierwszej kolejności.
3. Licz przede wszystkim na siebie
W zweryfikowaniu skali zaistniałych kłopotów pomóc może Ci zarówno bliska osoba, jak i psychiatra czy radca prawny – wszystko zależy oczywiście od natury problemu. Miej jednak na uwadze, że tylko Ty w stu procentach wiesz, z czym musisz zmagać się na co dzień.
Uświadom sobie, jakie kłopoty zajmują Twoje myśli. Zrób to w skupieniu, w czasie wolnym od pracy i pamiętaj, że przede wszystkim musisz być szczery wobec siebie. Okłamywanie się, że nurtujący problem odejdzie samoistnie, może trwać w nieskończoność i do niczego dobrego nie prowadzi.
4. Zastanów się, zanim podejmiesz kroki
W nerwach podejmuje się często nieracjonalne decyzje. Zdarza się, że osoba pogrążona po porażce zachowuje się tak, jakby chciała wywołać efekt kuli śnieżnej, napędzając lawinę kolejnych tarapatów.
Postaw na zdrowy tryb życia, myśl o tym, co wprawia Cię w pozytywny nastrój i podejmuj się rozwojowych aktywności. Gwarantujemy, że taka automotywacja potrafi czynić cuda. Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie w trakcie prowadzenia naszych kursów online, z których spora część związana jest z rozwojem osobistym.
5. Dowiedz się, na czym polegał Twój błąd
Tylko rzetelny rachunek sumienia pozwoli Ci dojść do budujących wniosków. Przyznaj się przed samym sobą do błędu, a następnym razem zastanowisz się dwa razy, zanim znów go popełnisz. Najważniejsze w takim przypadku jest pogodzenie się z zaistniałą sytuacją i odnalezienie najskuteczniejszego rozwiązania. Utrata pracy, majątku czy ukochanej osoby nie zawsze jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, a poznanie swoich wad to pierwszy krok do tego, aby stać się najlepszą wersją siebie.
6. Usystematyzuj swoje życie i odpocznij
Codzienna rutyna potrafi dać się we znaki. Stres wywołany porażką wpływa na gromadzenie się negatywnych myśli i powoduje, że łatwo porzucić dotychczasowe pasje i zapomnieć o czynnikach motywujących. Nawet poważny błąd, skutkujący porażką, której konsekwencje będą ciągnąc się latami nie sprawia, że kończy się Twoje życie. Spędzaj każdy dzień maksymalnie wykorzystując swój czas i nie zapomnij przy tym o chwilach wytchnienia.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że pogoń za lepszym bytem zamienia wielu ludzi w pracoholików, których życie przypomina bezustanny wyścig. Nawet jeśli Twój problem jest poważny, to musisz znaleźć chwilę dla siebie, zapomnieć o szarej rzeczywistości i skupić się na samodoskonaleniu.
7. Wizyta u psychologa to nie powód do wstydu
Również osoby, które z reguły doskonale radzą sobie z problemami, mogą przeżyć w swoim życiu chwile druzgoczące psychikę. Sytuacje są różne i jeśli czujesz, że wizyta u specjalisty jest tym, co mogłoby Ci pomóc, wybierz się do specjalisty i nie zwracaj uwagi na nic niewarte stereotypy czy ewentualne uprzedzenia co niektórych osób. Zdaj sobie sprawę z tego, że w gruncie rzeczy najważniejszy jest Twój komfort psychiczny, a o zadbanie o niego pomoże Ci właśnie psycholog.