Pytanie o to, czym zajmuje się trener personalny, ma swoje uzasadnienie w rosnącej popularności tego zajęcia. Skoro coraz częściej słyszy się o takim zawodzie i coraz więcej osób deklaruje współpracę (lub chęć współpracy) z trenerem personalnym, to naturalne, że chcemy poznać szczegóły. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co najważniejsze, a przy tym podpowiadamy, jaki kurs zawiera przydatną wiedzę dla początkujących.
Czym zajmuje się trener personalny – najważniejsze role
Najprostszą odpowiedzią na pytanie „czym zajmuje się trener personalny” jest wskazanie, że chodzi o kompleksową, a przede wszystkim indywidualną opiekę nad klientami zainteresowanymi rozwojem np. w ramach zajęć crossfitu czy ogólnego fitnessu. To jednak nie wyczerpuje tematu, dlatego powstał niniejszy artykuł.
Postaw się w roli osoby, która chce trenować na siłowni, aby zyskać siłę i kondycję, przy okazji zamieniając zbędną tkankę tłuszczową na atrakcyjnie wyrzeźbione mięśnie. Czeka Cię sporo pracy, a jeśli nie masz doświadczenia… cóż, jeszcze trudniej osiągnąć pożądane efekty. Przydałaby się pomoc, ale nie „z doskoku”, tylko z pełnym zaangażowaniem.
Słowem – przydałby się trener personalny, który zajmuje się indywidualnym prowadzeniem klienta. Zakres usług konkretnego trenera personalnego jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnie ustalonych warunków. Najczęściej działanie trenera personalnego polega na:
- układaniu spersonalizowanych planów treningowych,
- udzielaniu wsparcia mentalnego i motywowaniu do osiągania założonych celów,
- elastycznym, indywidualnym dobieraniu metod treningowych oraz konkretnych technik i ćwiczeń.
Adekwatnie wynagradzany, doświadczony i zaangażowany trener personalny nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia treningów. Jest wtedy, gdy potrzebują go podopieczni, również jeśli chodzi o rozmowę, wsparcie, dyskusję, kryzys.
Wiesz już, czym zajmuje się trener personalny, ale warto wskazać, czym z kolei… nie powinien (w sytuacji, gdy nie posiada ku temu odpowiednich kwalifikacji i kompetencji!).
- Trener personalny nie układa profesjonalnych planów dietetycznych, ponieważ nie jest z wykształcenia dietetykiem! Jego porady w tej materii opierają się przede wszystkim na osobistych doświadczeniach, ale nie mogą równać się z opiniami i planami wydanymi przez profesjonalistów.
- Trener personalny nie jest fizjoterapeutą, jeśli nie posiada odpowiednich kwalifikacji zawodowych! Tym samym aby pozbyć się kontuzji, bólu czy problemów ze zdrowiem, zwróć się do specjalistów. Oczywiste jednak, że z racji na bogate doświadczenie trener personalny dość precyzyjnie potrafi wskazać przypuszczalną przyczynę urazu czy sposoby na radzenie sobie z bólem. Taka opinia nie zastępuje jednak wizyty w gabinecie lekarskim czy fizjoterapeutycznym.
Chcesz zostać sportowcem? Weź pod uwagę porady zawarte w artykule https://szkolenia-kargroup.elk.pl/jak-zostac-sportowcem/, ale przede wszystkim skup się na swoich predyspozycjach i celach, by pójść we właściwym kierunku. Niezależnie od tego, na której dyscyplinie skupisz wysiłki, weź pod uwagę współpracę z trenerem personalnym.
A jeśli chcesz nim zostać… przeczytaj dalszą część tego tekstu!
Czym wyróżnia się dobry trener personalny?
1. Wiedza
Dowiedz się, gdzie zrobić kurs trenera personalnego (np. z tego poradnika: https://szkolenia-kargroup.elk.pl/gdzie-zrobic-kurs-trenera-personalnego/), aby jak najszybciej ukończyć specjalistyczny kurs skierowany do osób, które zamierzają poświęcić się temu zajęciu na poważnie. Wiedza jest kluczem do profesjonalnego prowadzenia podopiecznych zainteresowanych osiąganiem postępów w ramach treningu, a szerzej – stylu życia. Wzrost masy mięśniowej, spadek tkanki tłuszczowej, poprawa kondycji i ogólnego samopoczucia – to wszystko nie dzieje się samo, ale wynika z procesów jakie zachodzą w organizmie.
Żeby stać się trenerem personalnym, któremu warto zaufać (i dużo płacić), musisz nieustannie poszerzać zakres wiedzy, edukować się. Własne doświadczenia z siłowni są jedynie częścią know-how, którym dzielisz się i które wykorzystujesz do pracy.
Poza wszystkim, klienci lubią mieć poczucie, że inwestują we wsparcie kogoś, kto ma pojęcie o swojej pracy. Certyfikaty ukończonych szkoleń już na pierwszy rzut oka robią więc dobre wrażenie.
Nowoczesny, profesjonalny trener personalny ma przydatną wiedzę dotyczącą:
- procesów zachodzących w organizmie,
- fizjoterapii,
- przygotowania motorycznego,
- treningu siłowego i wytrzymałościowego,
- dietetyki,
- zdrowego stylu życia,
- psychologii i coachingu.
2. Zaangażowanie
Jeżeli nie lubisz pracy z ludźmi, skoro nie masz cierpliwości, by np. wielokrotnie tłumaczyć tę samą kwestię – zastanów się, czy to czym zajmuje się trener personalny, na pewno jest dla Ciebie. Zajęcie, o którym czytasz, wymaga osobistego zaangażowania w proces treningowy podopiecznych, ale również szeroko rozumianego wsparcia mentalnego, rozmowy, budowania relacji. Tylko gdy z obu stron pojawia się sympatia, zaufanie, szacunek można liczyć na rzeczywiście owocne efekty współpracy.
Dlatego naucz się działać z pełnym zaangażowaniem, przygotuj się do specyfiki zajęcia, które trudno porównać z innymi.
3. Wizerunek
Dobry marketing i umiejętne budowanie personalnej marki to podstawa funkcjonowania w dzisiejszym biznesie. Nie inaczej wśród trenerów personalnych. YouTube, TikTok, Facebook, Instagram… jest wiele narzędzi, którymi możesz docierać do potencjalnych klientów i fanów. Pamiętaj, że Internet otwiera przed Tobą nowe, nieznane wcześniej możliwości, np. pełnienia roli trenera personalnego na odległość.
Zostań trenerem personalnym z Kar-Group
O tym, jak zostać trenerem personalnym dowiesz się m.in. z poniższego filmu przygotowanego na potrzeby Akademii Kar-Group.
Skoro aktualna, rzetelna, wszechstronna wiedza jest podstawą zajmowania się rolami trenera personalnego, pierwszym krokiem powinno być ukończenie kursu przygotowującego do prowadzenia indywidualnych treningów.
Zapoznaj się z ofertą firmy szkoleniowej Kar-Group i kursu dostępnego pod adresem https://szkolenia-kargroup.elk.pl/kurs-trener-personalny/. Dzięki niemu poznasz m.in.:
- trening siłowy, funkcjonalny, stabilizacyjny i uzupełniający,
- dietetykę, suplementację, żywienie w sporcie,
- zasady planowania treningów, metodykę pracy,
- anatomię funkcjonalną,
- niewłaściwe nawyki treningowe.
Powyższe tematy nie wyczerpują listy zagadnień poruszanych w materiale dydaktycznym kursu online. Dołącz do grona kilkunastu tysięcy zadowolonych kursantów Kar-Group, którzy dzięki udziałowi w poszczególnych szkoleniach otrzymali certyfikaty, a przede wszystkim zastrzyk przydatnej wiedzy.
Wiesz już, czym zajmuje się trener personalny. To ciekawe zajęcie, które można z powodzeniem łączyć z inną pracą zawodową albo poświęcić się mu w 100%, pełnowymiarowo. Ważne jednak, by wciąż zwiększać świadomość i wiedzę, którą można dzielić się z innymi.
Skoro Tobie udało się osiągnąć założone cele treningowe, jesteś w stanie zainspirować innych, by także osiągali to samo, a nawet więcej. Powodzenia i pamiętaj, że na stronie Kar-Group znajdziesz jeszcze inne szkolenia, np. marketingowe, które pomogą wnieść do Twojej kariery zawodowej nową jakość.