Czym zajmuje się trener personalny?

4.9/5 - (18 votes)
Czym zajmuje się trener personalny?

Podziel się postem

Pytanie o to, czym zajmuje się trener personalny, ma swoje uzasadnienie w rosnącej popularności tego zajęcia. Skoro coraz częściej słyszy się o takim zawodzie i coraz więcej osób deklaruje współpracę (lub chęć współpracy) z trenerem personalnym, to naturalne, że chcemy poznać szczegóły. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co najważniejsze, a przy tym podpowiadamy, jaki kurs zawiera przydatną wiedzę dla początkujących.

Czym zajmuje się trener personalny – najważniejsze role

Najprostszą odpowiedzią na pytanie „czym zajmuje się trener personalny” jest wskazanie, że chodzi o kompleksową, a przede wszystkim indywidualną opiekę nad klientami zainteresowanymi rozwojem np. w ramach zajęć crossfitu czy ogólnego fitnessu. To jednak nie wyczerpuje tematu, dlatego powstał niniejszy artykuł.

Postaw się w roli osoby, która chce trenować na siłowni, aby zyskać siłę i kondycję, przy okazji zamieniając zbędną tkankę tłuszczową na atrakcyjnie wyrzeźbione mięśnie. Czeka Cię sporo pracy, a jeśli nie masz doświadczenia… cóż, jeszcze trudniej osiągnąć pożądane efekty. Przydałaby się pomoc, ale nie „z doskoku”, tylko z pełnym zaangażowaniem.

Słowem – przydałby się trener personalny, który zajmuje się indywidualnym prowadzeniem klienta. Zakres usług konkretnego trenera personalnego jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnie ustalonych warunków. Najczęściej działanie trenera personalnego polega na:

 • układaniu spersonalizowanych planów treningowych,
 • udzielaniu wsparcia mentalnego i motywowaniu do osiągania założonych celów,
 • elastycznym, indywidualnym dobieraniu metod treningowych oraz konkretnych technik i ćwiczeń.
Adekwatnie wynagradzany, doświadczony i zaangażowany trener personalny nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia treningów. Jest wtedy, gdy potrzebują go podopieczni, również jeśli chodzi o rozmowę, wsparcie, dyskusję, kryzys.

Wiesz już, czym zajmuje się trener personalny, ale warto wskazać, czym z kolei… nie powinien (w sytuacji, gdy nie posiada ku temu odpowiednich kwalifikacji i kompetencji!).

 • Trener personalny nie układa profesjonalnych planów dietetycznych, ponieważ nie jest z wykształcenia dietetykiem! Jego porady w tej materii opierają się przede wszystkim na osobistych doświadczeniach, ale nie mogą równać się z opiniami i planami wydanymi przez profesjonalistów.
 • Trener personalny nie jest fizjoterapeutą, jeśli nie posiada odpowiednich kwalifikacji zawodowych! Tym samym aby pozbyć się kontuzji, bólu czy problemów ze zdrowiem, zwróć się do specjalistów. Oczywiste jednak, że z racji na bogate doświadczenie trener personalny dość precyzyjnie potrafi wskazać przypuszczalną przyczynę urazu czy sposoby na radzenie sobie z bólem. Taka opinia nie zastępuje jednak wizyty w gabinecie lekarskim czy fizjoterapeutycznym.

Chcesz zostać sportowcem? Weź pod uwagę porady zawarte w artykule https://szkolenia-kargroup.elk.pl/jak-zostac-sportowcem/, ale przede wszystkim skup się na swoich predyspozycjach i celach, by pójść we właściwym kierunku. Niezależnie od tego, na której dyscyplinie skupisz wysiłki, weź pod uwagę współpracę z trenerem personalnym.

A jeśli chcesz nim zostać… przeczytaj dalszą część tego tekstu!

Czym wyróżnia się dobry trener personalny?

1. Wiedza

Dowiedz się, gdzie zrobić kurs trenera personalnego (np. z tego poradnika:  https://szkolenia-kargroup.elk.pl/gdzie-zrobic-kurs-trenera-personalnego/), aby jak najszybciej ukończyć specjalistyczny kurs skierowany do osób, które zamierzają poświęcić się temu zajęciu na poważnie.  Wiedza jest kluczem do profesjonalnego prowadzenia podopiecznych zainteresowanych osiąganiem postępów w ramach treningu, a szerzej – stylu życia. Wzrost masy mięśniowej, spadek tkanki tłuszczowej, poprawa kondycji i ogólnego samopoczucia – to wszystko nie dzieje się samo, ale wynika z procesów jakie zachodzą w organizmie.

Żeby stać się trenerem personalnym, któremu warto zaufać (i dużo płacić), musisz nieustannie poszerzać zakres wiedzy, edukować się. Własne doświadczenia z siłowni są jedynie częścią know-how, którym dzielisz się i które wykorzystujesz do pracy.

Poza wszystkim, klienci lubią mieć poczucie, że inwestują we wsparcie kogoś, kto ma pojęcie o swojej pracy. Certyfikaty ukończonych szkoleń już na pierwszy rzut oka robią więc dobre wrażenie.

Nowoczesny, profesjonalny trener personalny ma przydatną wiedzę dotyczącą:

 • procesów zachodzących w organizmie,
 • fizjoterapii,
 • przygotowania motorycznego,
 • treningu siłowego i wytrzymałościowego,
 • dietetyki,
 • zdrowego stylu życia,
 • psychologii i coachingu.

2. Zaangażowanie

Jeżeli nie lubisz pracy z ludźmi, skoro nie masz cierpliwości, by np. wielokrotnie tłumaczyć tę samą kwestię – zastanów się, czy to czym zajmuje się trener personalny, na pewno jest dla Ciebie. Zajęcie, o którym czytasz, wymaga osobistego zaangażowania w proces treningowy podopiecznych, ale również szeroko rozumianego wsparcia mentalnego, rozmowy, budowania relacji. Tylko gdy z obu stron pojawia się sympatia, zaufanie, szacunek można liczyć na rzeczywiście owocne efekty współpracy.

Dlatego naucz się działać z pełnym zaangażowaniem, przygotuj się do specyfiki zajęcia, które trudno porównać z innymi.

3. Wizerunek

Dobry marketing i umiejętne budowanie personalnej marki to podstawa funkcjonowania w dzisiejszym biznesie. Nie inaczej wśród trenerów personalnych. YouTube, TikTok, Facebook, Instagram… jest wiele narzędzi, którymi możesz docierać do potencjalnych klientów i fanów. Pamiętaj, że Internet otwiera przed Tobą nowe, nieznane wcześniej możliwości, np. pełnienia roli trenera personalnego na odległość.

Zostań trenerem personalnym z Kar-Group

O tym, jak zostać trenerem personalnym dowiesz się m.in. z poniższego filmu przygotowanego na potrzeby Akademii Kar-Group.

Skoro aktualna, rzetelna, wszechstronna wiedza jest podstawą zajmowania się rolami trenera personalnego, pierwszym krokiem powinno być ukończenie kursu przygotowującego do prowadzenia indywidualnych treningów.

Zapoznaj się z ofertą firmy szkoleniowej Kar-Group i kursu dostępnego pod adresem https://szkolenia-kargroup.elk.pl/kurs-trener-personalny/. Dzięki niemu poznasz m.in.:

 • trening siłowy, funkcjonalny, stabilizacyjny i uzupełniający,
 • dietetykę, suplementację, żywienie w sporcie,
 • zasady planowania treningów, metodykę pracy,
 • anatomię funkcjonalną,
 • niewłaściwe nawyki treningowe.

Powyższe tematy nie wyczerpują listy zagadnień poruszanych w materiale dydaktycznym kursu online. Dołącz do grona kilkunastu tysięcy zadowolonych kursantów Kar-Group, którzy dzięki udziałowi w poszczególnych szkoleniach otrzymali certyfikaty, a przede wszystkim zastrzyk przydatnej wiedzy.

Wiesz już, czym zajmuje się trener personalny. To ciekawe zajęcie, które można z powodzeniem łączyć z inną pracą zawodową albo poświęcić się mu w 100%, pełnowymiarowo. Ważne jednak, by wciąż zwiększać świadomość i wiedzę, którą można dzielić się z innymi.

Skoro Tobie udało się osiągnąć założone cele treningowe, jesteś w stanie zainspirować innych, by także osiągali to samo, a nawet więcej. Powodzenia i pamiętaj, że na stronie Kar-Group znajdziesz jeszcze inne szkolenia, np. marketingowe, które pomogą wnieść do Twojej kariery zawodowej nową jakość.

Odkryj więcej

zdrowy, lepszy sen
kurs

10 sposobów na lepszy sen

Regularny sen jest konieczny do utrzymania zdrowego ciała i umysłu. Praca, nauka, rodzina, pasje – ciężko pogodzić ze sobą wszystkie te elementy i przy tym

Jak zregenerować siły
program kursu

11 sposobów na to, jak szybko zregenerować siły

Dynamiczne tempo życia, mnóstwo obowiązków, spotkania, a czasem problemy zdrowotne potrafią okraść człowieka z witalności. Jak uporać się ze zmęczeniem i odzyskać energię do działania?

Jak przekonywać ludzi
program kursu

10 sposobów na to, jak przekonywać ludzi

Z umiejętności perswazji korzystamy, prosząc o pomoc, pożyczkę od znajomego czy załatwiając biznesowe sprawy. Warto wiedzieć więc, jak rozmawiać z innymi i w jaki sposób