Dietetyka sportowa – poradnik dietetyczny VIDEO

4.9/5 - (15 votes)

Podziel się postem

Dietetyka sportowa – poradnik dietetyczny VIDEO

Dietetyka sportowaWiemy jednak, że wielu czytelników oczekuje na początku prostego przekazu, prostych wskazówek: co zrobić, aby poczuć się nieco lepiej, zacząć chudnąć, zdrowiej żyć. Zebraliśmy więc w jednym miejscu wiele takich porad, które inspirują.

Dietetyka sportowa – poradnik dietetyczny VIDEO

 

Skorzystaj z pełnego kursu:

 

Dietetyka sportowa

Dietetyka sportowa

Szkolenie skierowane do osób zajmujących się suplementacją i dietetyką ze szczególnym nastawieniem w stosunku do sportu i osiągnięć sportowych. Kurs przydatne dla osób pracujących w klubach sportowych a także zajmujących się zawodowo dietetyką sportową / kurs z materiałami video.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

 

Dietetyka sportowa

Instruktor dietetyki i suplementacji

Aby prowadzić zdrowy tryb życia potrzebna jest nie tylko fizyczna aktywność, ale przede wszystkim większa świadomość żywieniowa. Ten kurs przygotowuje Cię do pracy w charakterze dietetyka, którego kompetencje pozwalają znaleźć pracę w takich miejscach, jak centra dietetyczne, sklepy specjalistyczne, ośrodki sportu i zdrowia, kluby / kurs z materiałami video.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

poradnik dietetyczny

Promotor zdrowia

Nie trzeba tłumaczyć, czym zajmuje się promotor zdrowia. Jednak by zwiększać świadomość innych, między innymi na tematy związane z dietetyką czy procesami zachodzącymi w organizmie, potrzeba kompetencji, potwierdzonych certyfikatem. Jedno i drugie zdobędziesz na atrakcyjnym kursie, który wspiera poszukiwania pracy związanej ze zdrowym stylem życia / kurs z materiałami video.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

Warzywa i owoce to podstawa

Od najmłodszych lat uczy się nas, że podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Niestety, wiele osób ogranicza ich codzienne spożywanie, wybierając na przykład wysokoprzetworzone przekąski lub dodatki do potraw na ciepło. Jednak jeśli już sięgamy po dary natury, chętniej kierujemy się do działu z owocami. Ich kwaśny i słodki smak kojarzy się tak przyjemnie… nie tylko dzieciom. Jasne, owoce powinno się jeść codziennie, bo są cennym źródłem witamin, a także naturalnych cukrów. Jednak warzywa są jeszcze ważniejsze. Wiele z nich warto docenić choćby przez wysoką zawartość błonnika. Podsumowując: należy jeść owoce i warzywa ze sprawdzonego źródła, ale z naciskiem na te drugie. To nie problem! Warzywa są bazą dla sałatek, koktajli, obiadów czy przekąsek, można je przygotowywać i łączyć na wiele sposobów. Ważne, by stopniowo gromadzić wiedzę na temat cennych składników w poszczególnych owocach i warzywach, bo nie wszystkie są równie cenne dla zdrowia czy urody.

A, i jeszcze jedno. Aż szkoda byłoby przegapić ofertę sezonową. Pewne owoce czy warzywa występują wyłącznie w krótkim okresie.

Najgorsza jest żywność przetworzona

Dlaczego społeczeństwo staje się otyłe, a jedzenie staje się jedną z przyczyn wielu groźnych chorób? Można wskazać wiele czynników, ale podstawowym jest to, że jemy… mnóstwo śmieciowych produktów. Trudno o inne określenie na żywność wysoko przetworzoną, która może i jest smaczna, ale nie ma za wiele wspólnego ze zdrowym stylem życia.

Produkty, które tworzy się na skalę przemysłową, są poddawane wielu procesom. Choć bazują na naturalnych składnikach, jak zboża, nabiały, tłuszcze czy owoce i warzywa, to, co zdrowe, jest wyjaławiane w kolejnych czynnościach fabrycznych maszyn. Konserwanty, ulepszacze smaku i wiele innych dodatków sprawiają, że to, co ląduje na talerzach, a później w żołądkach, szkodzi.

Jeśli nie ograniczysz lub nie zrezygnujesz całkowicie z wysoko przetworzonej żywności, nigdy nie osiągniesz stałej, pożądanej wagi, a tym bardziej pełnego zdrowia. Bo jesteśmy tym, co jemy…

Regularne posiłki to podstawa

Są różne diety i szkoły, ale zawsze wspomina się o regularności. Bardzo o nią trudno, skoro z jednej strony jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnego schematu:

śniadanie,

obiad,

podwieczorek,

kolacja,

a z drugiej szkoła, praca i codzienne obowiązki pochłaniają naszą uwagę i zabierają resztki wolnego czasu.

W takich okolicznościach trudno przestawić się na regularne, zdrowsze jedzenie, choć jest to możliwe. Po prostu warto jeść nieco mniej, za to często. By nie wpadać w głód i by na bieżąco dostarczać do organizmu energię i cenne składniki odżywcze.

Jedzenie przed snem

W popularnych poradach zwykło się wskazywać, że dla zdrowia nie należy jeść po godzinie 18-ej. Cóż, jeśli ktoś kładzie się w okolicach „dobranocki”, jest w tym jakiś sens, ale jeśli bliżej północy – do tego czasu można zwariować z głodu, co zdecydowanie nie jest pożądanym efektem.

Po prostu nie warto objadać się bezpośrednio przed pójściem spać. Ma to przełożenie na jakość snu, a następnie samopoczucie kolejnego dnia. Istnieją jednak badania, które wskazują na brak bezpośrednich korelacji. To, jak przebiega metabolizm w trakcie snu, jaki poziom glukozy utrzymuje się w krwi, zależy też od stałej diety, aktywności fizycznej i szeroko pojętego stylu życia. Na przykład jeśli ktoś poddaje się intensywnemu wysiłkowi w bardzo późnych godzinach, to zanim pójdzie spać, powinien nadrobić deficyty energetyczne. Inaczej z rana będzie… „nie do życia”!

Sposób przygotowania ma znaczenie

O jakości posiłku decyduje nie tylko dobór poszczególnych składników, ale również sposób przyrządzenia. Weźmy pod lupę na przykład obiady. Jak często ograniczamy się do smażenia, gotowania czy pieczenia. A gdyby tak na przykład rybę przyrządzić na grillu, a warzywa doprowadzić do miękkości na parze? Jeden i drugi proces gwarantują więcej korzyści dla zdrowia, między innymi ze względu na zachowanie wartości odżywczych czy unikanie zbyt dużej ilości tłuszczów. To jedna z wielu banalnych porad, która może mieć jednak kolosalne przełożenie na jakość życia pod względem stosowanej diety. Także jeszcze raz: nabierz nawyku grillowania czy gotowania na parze!

Woda, woda, jeszcze raz woda

Woda stanowi około 60, 70% masy ciała dorosłego człowieka, w przypadku dzieci i niemowląt ta proporcja jest jeszcze bardziej zdumiewająca. Znamienne, że bez jedzenia można przetrwać znacznie dłużej, niż bez picia. Bo pić trzeba, by żyć, i tyle.

Niestety wiele osób zapomina o tej absolutnej podstawie nawet nie diety, a codzienności. Każdy powinien wypijać co najmniej te 2 litry dziennie. Wszelkie choroby, wysiłek fizyczny czy upały powinny zachęcać do jeszcze większego spożycia.

Nabierz nawyku picia wody. W wielu miastach z kranu leci coś lepszego, niż konfekcjonowana i sprzedawana za dużo większe pieniądze „mineralka”. A i ona nie jest droga. Woda wodzie nierówna, warto wiedzieć więcej na temat minerałów i ich wpływu na nasze zdrowie.

Niemniej pić trzeba. Pić warto. Bez picia pozostałe rady zdadzą się na niewiele…

Nie ma się co bać

Przywiązanie wyłącznie do wąskiego kanonu potraw i składników jest bardzo ograniczające, jeśli mamy rozmawiać o zdrowej diecie. By żywić się lepiej, trzeba odważyć się wyjść poza schemat. Zacząć próbować kompletnie nieznane składniki czy przepisy. Z każdego trendu warto czerpać pozytywne inspiracje. Kuchnie świata, weganizm i wegetarianizm, diety sportowców – wszędzie można znaleźć coś dla siebie, ale trzeba próbować, trzeba znaleźć w sobie odwagę i otwartość. A to czasem najtrudniejszy z pierwszych kroków…

Nie wszystko złoto co się świeci

Rynek odpowiada na każdą potrzebę konsumentów, jednak firmy działające na skalę przemysłową nie są zainteresowane tym, by zupełnie zrezygnować z niekoniecznie dobrej żywności. Moda związana ze zdrowym stylem życia stała się faktem już jakiś czas temu, a półki sklepowe zalały rozmaite produkty sygnowane jako „eko”, „bio” czy „super food”. Jednak w wielu przypadkach jest to zwykły „pic na wodę”. Tak wielu chciałoby się podpiąć pod prozdrowotną rewolucję, nie oferując przy tym nic ciekawego i wartościowego.

Weźmy jako przykład olej kokosowy. Stał się bardzo modny, zarówno jako składnik spożywczy, jak i kosmetyczny. Jednak wiele, szczególnie tańszych, olejów kokosowych na rynku ma znacznie gorsze parametry prozdrowotne, bo są poddawane procesowi rafinacji. Wniosek? Jeśli już kupować, to olej nierafinowany. To samo dotyczy tłoczenia czy innych procesów. Nie dajmy się oszukiwać, nie dajmy sobą manipulować. Jedzmy świadomie, ale także jeśli chodzi o źródło i dobór produktów.

Małymi krokami do celu

Źródłem wielu dietetycznych porażek jest zbytni pośpiech. Radykalna postawa może się skończyć klęską. Na przykład ktoś, kto całe życie uwielbia kanapki ze zwykłego, pszennego chleba, całkowicie rezygnuje z sięgania po ten przysmak. Nie je pieczywa. Ile wytrzyma? Czy to na pewno dobre dla jego zdrowia? A może lepiej byłoby przerzucić się na pieczywo żytnie, ciemne. Albo zacząć piec samemu… Po co od razu rezygnować ze wszystkiego, skoro można jeść zdrowiej?

Absolutnie warto jednak trzymać się swoich planów i celów. Odejście od diety, „mały grzeszek”, na przykład w postaci nadprogramowego batonika, zupełnie nie powinien pozbawiać motywacji. Trenerki personalne bardzo często powtarzają: stało się, ale jedziemy dalej, każdemu się zdarza!

Wszystko łączy się w całość

Rozmawiając o diecie, nie sposób odejść od tematu aktywnego trybu życia, a jedno i drugie ma wpływ na wygląd.

Tak, zazwyczaj myśli się o trzech aspektach:

urodzie;

formie;

zdrowiu.

To wszystko ma ze sobą oczywisty związek. Dieta jest podstawą zarówno energii potrzebnej do aktywności fizycznych, jak i pracy organizmu, która jest widoczna gołym okiem, na przykład jeśli chodzi o wygląd cery.

Dlatego jeśli będziesz zdrowo jeść, zauważysz efekty w wyglądzie, ale także i samopoczuciu, codziennej formie. Sport oraz naturalne kosmetyki pomogą Ci spiąć ten „projekt” w całość.

Korzystaj z profesjonalnego wsparcia

Można przerzucać się pomysłami oraz inspiracjami, ale prawda jest taka, że najwięcej na ten temat mają do powiedzenia wykwalifikowani dietetycy. Niezbędna bywa także opinia lekarza. Wszystkie osoby, które odczuwają problemy ze zdrowiem lub chcą poprawić swój wygląd czy formę powinny skontaktować się z dietetykiem lub co najmniej przemyśleć taki krok. Indywidualnie dobrane posiłki czy formy aktywności potrafią zdziałać cuda. A poza tym każdy z nas jest nieco inny. Dlatego nie ma jednej, jedynej, najlepszej diety. Z każdej da się wyciągnąć coś sensownego, ale to jeszcze nie załatwia sprawy.

Ucz się – i wiesz, co jesz

„Dietetyka i suplementacja” to tylko jeden z tematów kursów oferowanych przez Kar-Group, które dotykają niezwykle ważnego oraz inspirującego zagadnienia szeroko pojętego stylu życia. W ofercie firmy szkoleniowej znajdziesz programy, które sprawiają, że kursanci są zarówno zmotywowani do samodzielnego rozwoju, jak i chętniej podejmują się pracy w zawodzie.

Nie trać życia na śmieciowe jedzenie. Im szybciej nauczysz się gotować zdrowo i pożywnie, tym lepiej. Jeśli masz poważniejsze plany względem gastronomii, treningu personalnego czy pokrewnej działalnosci, obierz własną drogę, która nie zgasi w Tobie pasji. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca na naukę, także w kwestii dietetyki, polecamy ofertę Kar-Group. Otrzymasz cenny certyfikat, a przede wszystkim zastrzyk merytorycznej wiedzy.

Przeczytaj także:

1. Prowadzenie klubu sportowego – zarządzanie w sporcie

2. Kurs instruktora sportu online – najlepsze kursy !

3. Sportowa emerytura ! Jak zarobić na sporcie ? 5 sposobów jak zyskać !

4. Prowadzenie klubu sportowego – zarządzanie w sporcie

fraza kluczowa: poradnik dietetyczny, Dietetyka sportowa, poradnik dietetyczny, Dietetyka sportowa, poradnik dietetyczny, Dietetyka sportowa, poradnik dietetyczny, Dietetyka sportowa

Odkryj więcej