Jak być dobrym trenerem ? Przeanalizujmy kilka aspektów

4.9/5 - (16 votes)

Podziel się postem

Jak być dobrym trenerem ?

Praktyczne porady do sukcesu !

Z roku na rok coraz wyraźniej dostrzegamy moc Internetu, przejawiającą się między innymi w wielkich karierach trenerów personalnych. Osoby, które jeszcze dekadę temu pewnie nie wyszłyby poza lokalną lub środowiskową sławę, są dziś idolami dla setek tysięcy Polek i Polaków, podobnie jest zresztą na całym świecie. To ciekawy pomysł na źródło dochodów, ale trzeba wiedzieć o kilku zasadach.

Jak być dobrym trenerem i mieć wiarygodność. Przeanalizujmy kilka aspektów.

1. Doświadczenie

Jak być dobrym treneremTrudno zdobyć wiarygodną opinię, niezależnie od zainteresowań i podejmowanych wyzwań, jeżeli nie można się wykazać żadnym doświadczeniem. Wszak o to chodzi w byciu trenerem, żeby świadczyć innym o swoich osiągnięciach i wiedzy, którą zdobyło się przez długi czas. Fitness i trening personalny to specyficzny obszar – trudno wymagać, żeby ktoś szlifował umiejętności przez kilka dekad, zanim wyjdzie do ludzi. Trenerzy często są młodzi, mają niewiele ponad 20 czy 30 lat, aczkolwiek stoi za nimi długi, długi czas spędzony na siłowni lub w miejscu, gdzie ćwiczą w swojej specjalności.

W tej podstawowej radzie chodzi przede wszystkim o to, żeby nie myśleć o sobie jako o potencjalnym trenerze na samym początku drogi. To musi wyjść z pasji, doświadczenia, wiedzy. Najpierw trzeba coś przeżyć, wynieść te lepsze i gorsze doświadczenia, żeby mieć co przekazać. Ciekawy trening można opracować nawet po roku, dwóch latach swojego własnego wysiłku, ale trzeba udokumentować, jak wiele czasu spędziło się na szlifowaniu kompetencji w teorii i praktyce.

Jednym słowem, wiarygodny trener personalny potrafi wykazać swoje doświadczenie i nie potrzebuje do tego fałszywych czy naciąganych opinii. Wie, jak wykonywać ćwiczenia, posiada wysportowaną sylwetkę, umie zarazić innych pozytywną energią i zainspirować do wytężonej pracy, ponieważ trochę przeżył i wyciągnął z tego odpowiednie wnioski.

2. Realne efekty, osiągnięcia

W naszych rozważaniach pójdźmy o krok dalej. Doświadczenie doświadczeniem, ale potencjalnego podopiecznego interesuje, czy jego trener po prostu coś osiągnął. Wiadomo, że nie każdy trener personalny zacznie z tego pułapu co Anna Lewandowska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata czy Europy. Aczkolwiek w każdej dyscyplinie, w której jest się couchem, są szczeble, które można zaliczyć.

Osiągnięcia, które kosztowały wiele litrów przelanego potu i wyrzeczeń, robią największe wrażenia. Cenimy autentyczność, lubimy historie w stylu „american dream”, gdy ktoś wbrew wszystkiemu zacisnął zęby i zrobił karierę. Wielu zazdrości, ale osoby nastawione na naukę od najlepszych stają się wiernymi fanami i chcą podążyć podobną drogą.

Dlatego nie ulegaj złudzeniu, że atrakcyjny wygląd i kilka komunikacyjnych sztuczek pozwolą Ci zabłysnąć na dłużej niż 5 minut, jeśli chcesz zostawić po sobie coś więcej i przyciągnąć grono ambitnych klientów, fanów. Musisz dać coś od siebie, zdobyć szczyty, żeby z tej perspektywy zaprosić do współpracy. Nawet po osiągnięciu pewnego pułapu popularności nie spoczywaj na laurach.

Rozwijaj się nie tylko jako trener, ale nadal jako zawodnik. Są jakieś zawody, których nie wygrałeś? Istnieją rekordy do pobicia? Zanim zaczniesz nauczać innych, podejmij wyzwania, żeby mieć się czym wykazać.

3. Certyfikaty i wykształcenie

Co tu dużo mówić, dyplomy nadal budzą w nas zaufanie, czemu w zasadzie nie można się dziwić. Jeżeli widzimy, że ktoś buduje karierę trenera personalnego, a jednocześnie ma na to „papier”, jesteśmy skłonni zaufać mu i podążyć jego śladami. Jak zatem zdobyć odpowiednie kompetencje? Oczywiście w dłuższej perspektywie może opłacać się zrobić studia, istnieją zresztą szkoły coachingu, a także specjalistyczne studia skupione wokół nowoczesnych metod treningowych. Możesz jednak nie mieć czasu, pieniędzy i ochoty, żeby podążyć tą długą drogą.

Szybszym i niewykluczającym ewentualnej nauki w przyszłości sposobem jest zapisanie się na kurs, który zapewni Ci certyfikat trenera personalnego po zdaniu egzaminu. Ogromną zaletą takiego szkolenia jest dostępność platform e-learningowych, które pozwalają uczyć się i przygotowywać do końcowego sprawdzianu bez konieczności wychodzenia z domu.

Płacisz około kilkuset złotych, wszystko załatwiasz online, a na końcu otrzymujesz certyfikat, który buduje Twój eksperci wizerunek i ułatwia znalezienie pracy. Warto? Zdecydowanie! Dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej podejmij owocną naukę podczas kursu stacjonarnego lub internetowego. Twoi potencjalni fani chętniej posłuchają kogoś, kto ma doświadczenie, osiągnięcia, ale i zaświadczenia o nauce!

4. Ludzki aspekt, dobra komunikacja

Kolejna uniwersalna porada dla tych, którzy chcą osiągnąć sukces jako trenerzy personalni lub instruktorzy fitness. Nie zadzieraj nosa – pozostań sobą! Jeżeli komunikujesz się z fanami przez Instagram, Facebook czy YouTube, a także organizujesz spotkania na żywo, musisz mieć w sobie sympatię wobec innych. Dyskutuj z internautami w komentarzach, uprzejmie odpowiadaj na pytania, unikaj konfliktów na swoich kontach społecznościowych. Nie chodzi o to, żeby na siłę przymilać się do ludzi, ale jeżeli kochasz to, co robisz, łatwiej i naturalniej przychodzi Ci opowiadanie o tym i organizowanie spotkań tematycznych.

Trening to jedno, ale skuteczna motywacja drugie. Opiera się ona przede wszystkim na właściwym podejściu. Odpychający charakter zniszczy wiele relacji, nawet jeżeli chodzi „tylko o efekty”. Ludzie uwielbiają „gwiazdy Internetu”, bo ufają w to, że są tak samo „normalni”, stawiają ich w opozycji do celebrytów ze świata telewizji. Choć nie zawsze to prawda, zasadniczo o to chodzi – żeby pozostać sobą, być naturalnym, otwartym na ludzi, przyjaznym. Tylko wtedy zbuduje się wiarygodny wizerunek trenera i szerokie grono podopiecznych.

5. Wymyśl coś oryginalnego

Ostatnia porada brzmi niczym zadanie domowe, ale co zrobić – kto chce osiągnąć sukces jako trener personalny lub instruktor fitness, powinien być oryginalny. Znajdź w swoich pomysłach na ćwiczenia coś ekstra. Nie zdobędziesz sławy, kopiując treningi swoich wcześniejszych idoli. Nie porwiesz Internautów, wyglądając i zachowując się tak samo jak setki innych trenerów.

Zachowując autentyczność, pobudź kreatywność i wymyśl patent na swój wizerunek. To niełatwe, ale możliwe! Zanim zaczniesz zarabiać, motywując innych, czeka Cię wiele wyzwań, jednak tylko bezcenne doświadczenie doprowadzi Cię na szczyt!

 Zrób u nas dowolny kurs sportowy trenerski-instruktorski lub wypróbuj darmowe kursy:

Darmowe kursy sportowe


Link do darmowych szkoleń – (kliknij tutaj)

Przeczytaj także:

1. Prowadzenie klubu sportowego – zarządzanie w sporcie

2. Kurs instruktora sportu online – najlepsze kursy !

3. Sportowa emerytura ! Jak zarobić na sporcie ? 5 sposobów jak zyskać !

4. Prowadzenie klubu sportowego – zarządzanie w sporcie

fraza kluczowa artykułu: Jak być dobrym trenerem, Jak być dobrym trenerem, Jak być dobrym trenerem, Jak być dobrym trenerem

Odkryj więcej