Jak dbać o sylwetkę?

4.9/5 - (16 votes)
Jak dbać o sylwetkę

Podziel się postem

Zastanawiasz się, jak dbać o sylwetkę? Dobre samopoczucie we własnym ciele nie powinno być uzależnione od konkretnych wymiarów czy ściśle sprecyzowanej diety – od tego zacznijmy. Z innej strony wysportowana sylwetka świadczy o wysiłku włożonym w to, by odżywiać się zdrowo i prowadzić aktywny styl życia. Jest to więc kwestia dbania o organizm, a satysfakcjonujący, relatywnie atrakcyjny wygląd jest tego widocznym efektem.

Jak dbać o sylwetkę – i dlaczego to robić?

Miarą „dbałości” o sylwetkę wcale nie jest ścisłe przywiązanie do bardzo konkretnych wymiarów obwodu mierzonego w biuście, talii czy biodrach. Proporcje ciała zmieniają się przecież w zależności od wzrostu czy innych cech składających się na ogólny wygląd. Niemniej są osoby, które już na pierwszy rzut oka oceniamy w ten sposób: „atrakcyjna figura”, „zadbane ciało”, „sportowa sylwetka”. Czy to oznacza, że kobieta lub mężczyzna pociągają nas fizycznie, „podobają nam się”? Niekoniecznie! Ale zazwyczaj jesteśmy skłonni docenić widoczne efekty – no właśnie – czyjejś pracy, włożonego wysiłku.

Warto wiedzieć nie tylko jak dbać o sylwetkę, ale również – dlaczego to robić. Oto najczęstsze motywacje.

 • Budowanie samooceny poprzez troskę o swoje ciało.
 • Chęć zwrócenia uwagi na swój atrakcyjny wygląd.
 • Zdrowa sylwetka to efekt zdrowego odżywania i sportowego stylu życia – a powinniśmy dbać o zdrowie.
 • Zadbana sylwetka ułatwia dobór ubrań i atrakcyjnej stylizacji.

Jak zatem osiągnąć upragnione efekty? O tym, jakimi sposobami szybko „zgubić brzuch” dowiesz się z videoporadnika Akademii Kar-Group.

Dieta to podstawa

Choć wiele zależy od Twojej aktywności fizycznej (o której będziemy jeszcze pisać), podstawą zadbanej sylwetki jest świadoma, zbilansowana dieta. Od razu zaznaczmy, że nie istnieje jedna, idealna, uniwersalna, „super” dieta, która sprawdzi się w przypadku każdego człowieka na świecie. Właśnie dlatego chętnie korzystamy z pomocy profesjonalnych doradców dietetycznych, którzy układają nam indywidualne plany żywieniowe.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Niezbędna jest regularność posiłków. Lepiej jest jeść częściej, ale w mniejszych porcjach niż rzadziej, ale w większych ilościach.
 • Według piramidy żywienia podstawą diety powinny być warzywa i owoce, następnie produkty zbożowe i strączkowe, potem mleko i przetwory mleczne, mięso czy tłuszcze. Najmniej potrzebnym składnikiem diety są słodycze.
 • Wrogiem zdrowej i zadbanej sylwetki są produkty wysoko przetworzone oraz słodzone napoje.
 • Organizm musi być nawodniony. Duże ilości wody są potrzebne człowiekowi w każdym wieku.
 • Dietę warto układać nie tylko pod kątem oczekiwanych efektów, ale również na podstawie wyników badań i zapotrzebowania na wybrane mikro- i makroelementy.
 • Istotna jest świeżość oraz pochodzenie produktów. Dlatego tak ważna jest świadomość, co się kupuje i jaki jest skład poszczególnych produktów żywieniowych.

Suplementacja

Już ustaliliśmy, że dieta jest podstawą dbania o sylwetkę, a także jak istotne jest bogactwo składników odżywczych – nie tylko najpotrzebniejszych witamin. Gdy organizm ma duże zapotrzebowanie, np. w związku z uprawianiem sportu, część składników odżywczych wymaga dodatkowej suplementacji. Nieprzypadkowo dla wielu osób zakup karnetu na siłownie kojarzy się z innym wydatkiem – właśnie na specjalistyczne suplementy.

Je również należy przyjmować świadomie, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Nieprawidłowy dobór suplementów w najlepszym razie nie przynosi pożądanych efektów, ale w najgorszym – pogarsza stan zdrowia. Właśnie dlatego niezbędna jest wiedza, czego potrzebuje Twój organizm oraz co zawierają poszczególne preparaty oferowane w sklepach internetowych i stacjonarnych.

Z poniższego filmu dowiesz się, które suplementy diety nie działają, dlatego nie warto ich stosować.

Sport

Sport to zdrowie, sport to jeden z filarów zdrowej, atrakcyjnej sylwetki. Czy chodzenie na siłownię to jedyna droga do osiągnięcia pożądanego wyglądu ciała? Jasne, że nie, choć w ramach zajęć fitness albo ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego łatwiej o osiągnięcie zamierzonych celów.

Nawet jeśli nie traktujemy sportu zawodowo, jego regularne uprawianie daje nam siłę i pozwala zrzucić zbędne kilogramy, przy okazji budując tkankę mięśniową zamiast tłuszczowej. Poza wszystkim uprawianie lubianej dyscypliny pozytywnie wpływa na psychikę, umożliwia nawiązanie nowych relacji czy wzmacnia niezbędną na co dzień kondycję. Między innymi tego dotyczy podcast, który znajdziesz pod adresem.

Jak dbać o sylwetkę poprzez sport? Między innymi uprawiając:

 • aerobik,
 • jumping,
 • pływanie,
 • podnoszenie ciężarów,
 • crossfit,
 • kalistenikę.

Każda dyscyplina sportu ma swoich entuzjastów i propagatorów. W wielu sportach jego uprawianie wymaga pracę nad sylwetką, czego efekty widać gołym okiem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Znajdź aktywności dla siebie i poświęć im wolny czas.

Styl życia

W pracy nad sylwetką pomaga też ogólnie pojęty zdrowy styl życia. Łatwo wskazać wiele jego przejawów, to mocno indywidualna sprawa, ale warto podkreślić pozytywny wpływ m.in.:

 • zdrowego i jakościowego snu,
 • umiejętności wypoczywania,
 • ograniczenia zbędnych bodźców,
 • pozytywnego nastawienia do rzeczywistości,
 • balansu między życiem prywatnym a zawodowym.

Gdy dbasz o sylwetkę, zapewne zaczynasz większą uwagę przykładać do pielęgnacji ciała czy mody. Świadomie sięgasz po naturalne kosmetyki, szukasz ubrań, które podkreślą Twoje atuty. To wszystko ważne dla budowania samooceny, ale nigdy nie należy zatracić się w tej perspektywie. Dobrze jest mieć czas i możliwość zadbać o ciało, ale w granicach rozsądku. Nie powinniśmy biczować się za niezdrową przekąskę, za wahania na wadze. Ciało to ciało – powinniśmy czuć się w nim dobrze, powinniśmy dbać o zdrowy organizm, ale nie przesadzać, nie przywiązywać się do „ideałów” czy „wzorców”. Dlatego od początku artykułu podkreślamy, że zadbana sylwetka to zdrowa sylwetka. Nie rozmawiamy o konkretnym przedziale wagowym czy wymiarach i proporcjach. Bo nie w tym rzecz…!

Pokaż innym, jak dbać o sylwetkę

Udana metamorfoza, czyli sylwetka wypracowana dzięki diecie, suplementacji i sportowemu wysiłkowi, może być inspiracją dla innych. Kto wie, może zdrowy styl życia i umiejętność pracy nad ciałem to szansa na rozpoczęcie kariery? Rozważ „za” i „przeciw” takich zajęć jak:

 • dietetyka,
 • trening personalny,
 • instruktarz sportowy.

Rozważ zrobienie kursów takich jak:

https://szkolenia-kargroup.elk.pl/kurs-instruktor-dietetyki-online/  – instruktor dietetyki

https://szkolenia-kargroup.elk.pl/kurs-trener-personalny/ – trener personalny

Znajdziesz praktyczne kursy online Akademii Kar-Group, stworzone z myślą o osobach, które profesjonalnie chcą uczyć innych jak dbać o sylwetkę poprzez dietę lub trening. Twoja wiedza w połączeniu z osiągnięciami i doświadczeniem mogą stać się prawdziwą inspiracją dla innych. A Ty możesz budować swoją karierę z wykorzystaniem Internetu czy lokalnych klubów i siłowni. Zarabianie na pasji i zdrowym stylu życia? Brzmi to jak plan. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak dbać o sylwetkę i nieustannie poszerzać, aktualizować tę wiedzę.

Chcesz więcej darmowej wiedzy ?

Odwiedź nasz kanał na youtube

Odkryj więcej