Jak osiągnąć cele – 15 sposobów

4.9/5 - (16 votes)

Podziel się postem

JAK OSIĄGNĄĆ CELE – 15 SPOSOBÓW

Zacznijmy od stwierdzenia, że każdy z nas chciałby być szczęśliwy, bo czy tak nie jest? Zapytacie zapewne, a co ma wspólnego nasz dobrobyt i rozwój z celami?

Odpowiedź jest prosta – kluczem do szczęścia jest wyznaczenie celów. Na pewno wielu ludzi żyje z dnia na dzień, bez wyznaczania sobie czegokolwiek, bez stawiania wymagań i realizowania założeń. Nie zdają sobie sprawy, że zbliżanie się małymi krokami do czegoś, co jest dla nas ważne, oznacza powodzenie i sukces na wszystkich płaszczyznach egzystencji społecznej i zawodowej.

Trenerzy personalni prześcigają się we wskazywaniu czynników jak osiągnąć cele, ale początek zawsze jest ten sam:

Na koniec artykułu dwa materiały video ….

Jak osiągnąć cele – 15 sprawdzonych na to sposobów

1. Zdefiniuj cel.

Nazwij go, skonkretyzuj, a następnie zapisz. Dobrze sformułowany cel charakteryzuje 5 cech: precyzyjność, wyzwanie, zaangażowanie, weryfikacja, złożoność.

Nie używaj ogólników, żebyś nie miał wątpliwości, na czym polega Twoje zadanie. Wyznacz początek realizacji celu, a następnie wprowadź kryteria czasowe (np. tydzień, miesiąc, kwartał), abyś z tą częstotliwością mógł sprawdzać postępy i zakończyć w wyznaczonym terminie postawiony cel.

2. Powiąż swój cel z innym konkretnym działaniem.

Choć nie jest to konieczne, łatwiej zabierzesz się do realizacji.

3. Zadbaj o odpowiedni poziom motywacji.

W praktyce chodzi o to, żeby cel nie był ani zbyt łatwy, ani nadto za trudny. Nikt nie lubi porażek, ale zbyt łatwe czynności szybko się nudzą. Musisz odnaleźć środek pomiędzy granicą wysiłku włożonego w wykonanie zadania, a poziomem stresu, z jakim będzie się to wiązało.

4. Określ, na ile realne są Twoje założenia.

Zwłaszcza wykonując coś pierwszy raz. Porównaj rozwiązania problemu przez innych, czas i zasoby, jakich potrzebowali.

5. Ustal zaangażowanie w realizację celu na odpowiednim poziomie.

Nie zapominaj, że zbyt duże tempo, czy przesadna ilość pracy spowodują Twoje szybkie wypalenie i niechęć do dalszej pracy nad zadaniami.

6. Regularna weryfikacja.

Pomaga w systematycznym sprawdzaniu postępów. Możesz kontrolować się, wykorzystując scoreboard, czyli tablicę, na której skreślasz lub punktujesz zrealizowane cele. Patrzenie na efekty własnej pracy podnosi motywację. Innym sposobem jest prowadzenie dziennika i zapisywanie wniosków lub uwag w postaci notatek.

W realizacji celów długoterminowych przydaje się cotygodniowe podsumowanie, które umożliwia szybką interwencję w razie potrzeby.

7. Złożone cele zawsze rozbijaj na mniejsze.

Skomplikowane zadania mogą okazać się trudniejsze do wykonania i przytłoczyć swoim ciężarem.

8. Uwierz w osiągalność swojego celu.

9. Zapisz swój cel w czasie teraźniejszym.

Aby zaprogramować go w podświadomości. Inne korzyści płynące z przelania swoich oczekiwań na papier to: koncentracja wysiłków oraz działań, konkretyzacja marzeń, lepsza pamięć o założeniach, czy chociażby zwiększenie potencjału swojego mózgu. Niech Ci przyświeca maksyma: „Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami”.

10. Zidentyfikuj przeszkody na drodze do celu.

Pomyśl o najgorszym scenariuszu, aby lepiej się do niego przygotować. W razie trudności będziesz wiedzieć, co robić.

Reguła Pareto mówi o tym, że 80% wszystkich kłopotów pochodzi z nas, a tylko 20% wynika z czynników zewnętrznych.

11. Opracuj listę osób kluczowych.

Tych które mogą Ci pomóc albo jako nauczyciele, albo mentorzy. Pamiętaj, aby nigdy ich nie wykorzystywać do swoich celów, ale raczej zbudować autentyczne i szczere relacje.

12. Wizualizuj swoje cele.

Często ignorujemy wyobrażanie sobie sukcesu, a tymczasem jest to skuteczne narzędzie motywowania, by je szybko osiągnąć.

13. Stosuj mapy marzeń.

Są to wizualne przedstawienia naszych celów w postaci plastycznej. Możesz je wykonać na dużym arkuszu kartonu lub tablicy korkowej przy pomocy tzw. siatki bagua. To nic innego jak kwadrat lub prostokąt podzielony na 9 pól, z których każde odpowiada za 1 cel. Pola wypełniasz rysunkami lub obrazkami z czasopism, Internetu, aby powstał swoisty kolaż.

14. Zaczynaj od małych rzeczy.

Podzielenie większego celu na mniejsze, zwłaszcza wtedy, kiedy zaczynamy planowanie i dopiero wdrażamy się w realizację dużych projektów, ułatwia zapanowanie nad poszczególnymi etapami oraz przyczynia się do łatwiejszego kontrolowania postępów.

15. Wyznaczaj tzw. deadliny dla poszczególnych celów.

Odwaga i wiara we własne możliwości uchronią Cię przed porażką. Osiągaj małe sukcesy i ciesz się nimi. Pamiętaj o samospełniającej się przepowiedni – to, o czym myślisz i czego się spodziewasz, w końcu pojawi się w Twojej rzeczywistości. Chcesz odnieść sukces w realizacji celu? Myśl o tym, a osiągniesz go.

To nic innego, jak terminy końcowe na zrealizowanie celu. Określenie konkretnych ram czasowych wielu osobom ułatwia organizację pracy, a w skrajnych przypadkach, działa też motywująco. Dodatkowo, kiedy wypiszemy deadliny i umieścimy je w zasięgu naszego wzroku, np. w planerze na ścianie, kontrolujemy na bieżąco przebieg naszych starań nad realizacją celów.

Przedstawione pomysły, jak możemy osiągać cele, mogą dotyczyć różnych płaszczyzn naszego życia – zawodowej, rodzinnej, czy finansowej. Przy ich pomocy można łatwo tworzyć konkretne plany.

Wyrobienie nawyku codziennego wyznaczania celów i ich realizowania, przyczynia się do uwolnienia naszego potencjału twórczego, poprawia samokontrolę i wyrabia dyscyplinę, dlatego jeśli do tej pory nie stawiałeś sobie żadnych celów, zacznij działać. Przekonasz się, jak jest to skuteczne!

16. Stale się rozwijaj i edukuj

Zapraszamy Cie do odebrania jednego z 5 darmowych szkoleń rozwoju osobistego:

1. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

2. Wywieranie wpływu na ludzi

3. Budowanie Pewności Siebie

4. Kurs administracja publiczna i samorządowa

5. Jak schudnąć – poradnik video

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Tobie odpowiedzieć choć w części jak osiągnąć cele ?

Odkryj więcej