Jak się zmotywować do ćwiczeń? 12 sposobów na motywację do treningu

4.9/5 - (13 votes)
Jak się zmotywować do ćwiczeń i treningu

Podziel się postem

„Od nowego roku wezmę się za siebie”, „Już od jutra zacznę chodzić na siłownię”, „Chcę zacząć biegać, ale nie mam kiedy” – znasz te wymówki z własnego doświadczenia? Gdzieś w głębi czujesz, że zależy Ci na zmianie nawyków i rozpoczęciu regularnych ćwiczeń, ale nie potrafisz się za nie porządnie wziąć? Jeśli nie wiesz, jak się zmotywować do ćwiczeń, zapoznaj się z poniższymi poradami, które powinny pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu.

Trenuj to, co lubisz

Trudno zmotywować się do robienia tego, za czym się nie przepada. Skoro więc np. trenowanie na siłowni wywołuje u Ciebie odruch wymiotny, zastanów się np. nad pływaniem albo grą w tenisa. Jeśli preferujesz delikatną aktywność, polecamy jazdę na rowerze czy nawet godzinne spacery. Sprawdź różne rozwiązania i wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada. I pamiętaj, że w gruncie rzeczy forma aktywności odgrywa drugorzędną rolę – ważne jest to, żeby w ogóle się ruszać i robić to systematycznie!

Jak się zmotywować do ćwiczeń? Trenuj w jakimś celu

Czy przeszło Ci przez myśl pytanie, po co tak naprawdę chcesz ćwiczyć? Trening sam w sobie nie powinien być celem, bo wówczas szybko stracisz chęci. Aby się zmotywować, powiąż swoją aktywność z jakimiś wartościami, np. zdrowiem albo pasją. Powiedz sobie, że tylko regularny ruch umożliwi Ci zachowanie sprawności przez długie lata, a co za tym idzie, cieszenie się życiem nawet na starość. Przekonaj sam siebie, że trenowanie – choć ciężkie i wymagające – jest z jakiegoś ważnego dla Ciebie powodu po prostu opłacalne. To dobra odpowiedź na pytanie, jak się zmotywować do ćwiczeń.

Identyfikuj się ze swoją dyscypliną

Skoro już wiesz, co i dlaczego chcesz trenować, zanurz głębiej w tej aktywności. Jeżeli jest to jakaś konkretna dyscyplina sportu, zacznij się nią nieco bardziej interesować – oglądaj filmy instruktażowe, śledź konta sportowców w mediach społecznościowych, czytaj wywiady z nimi, ucz się techniki czy zasad. Im bardziej identyfikujesz się z tym, co robisz i w im większym stopniu dana aktywność jest częścią Ciebie, tym łatwiej ją kontynuować przez długie lata.

Utrzymuj kontakt z innymi ćwiczącymi

Kontakt z innymi ludźmi, którzy uprawiają tę samą aktywność, również wzmocni Twoją motywację i utrudni „ucieczkę”. Staniesz się bowiem częścią jakiejś większej grupy pasjonatów, którzy dzielą się wiedzą, doświadczeniami, problemami i radami. To kolejny element przywiązujący Cię do wybranej aktywności, który utrudnia odejście od niej i jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak się zmotywować do ćwiczeń.

Nie wiesz, jak się zmotywować do ćwiczeń? Planuj elastycznie

Planowanie jest ważne i stanowi skuteczny sposób wspomagający samodyscyplinę. Tworzenie planów rocznych, miesięcznych, tygodniowych czy dziennych warto traktować jednak bardziej jak kierunkowskaz, a nie ściśle określone wytyczne, których trzeba się trzymać za wszelką cenę. Co więcej, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że pierwotnych założeń i tak nie uda się zrealizować lub pojawi się konieczność wprowadzenia w nich zmian. Ale to normalne i warto być na to gotowym.

Kontroluj skrupulatnie

Planowanie to jedno – tak samo istotna jest kontrola, gdy poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jak się zmotywować do ćwiczeń. Monitorując zarówno wykonywane czynności, jak i ich efekty, zauważasz postępy, podobnie jak stagnację czy spadek formy. Żadna z tych informacji nie pozostanie dla Ciebie obojętna. Gdy masz świadomość, że Twoje wysiłki przynoszą rezultaty, jeszcze bardziej chce Ci się trenować i przywiązujesz się do swojej dyscypliny. Z kolei brak efektów może obudzić w Tobie świadomość, że to już ostatni moment na wzięcie się za Ciebie na poważnie.

Staraj się być odrobinę lepszy każdego dnia

Skup się na procesie, a nie na wielkich celach. Staraj się dążyć do tego, żeby z małych cegiełek powoli budować solidny fundament Twojej formy. Jeżeli wkładasz serce, pasję i zaangażowanie w każdy trening, a przy tym wykonujesz go poprawnie, efekty na pewno przyjdą prędzej czy później. Zrozum, że systematyczność i mozolna praca nad sobą jest dla Ciebie znacznie korzystniejsza niż słomiany zapał, który wygasa szybciej, niż się pojawia. Zamiast wciąż zadawać sobie pytanie, jak się zmotywować do ćwiczeń, odnajdź radość i satysfakcję w codziennym trudzie i znoju, a satysfakcja będzie ogromna.

Ciesz się z małych zwycięstw

Zapomnij o natychmiastowych efektach i złotych pigułkach, które przynoszą błyskawiczne rezultaty przy minimalnych nakładach pracy lub wręcz ich braku. To nie działa, a nawet jeśli, to na krótką metę, podczas gdy w dłuższym terminie takie niecierpliwe podejście może spowodować wręcz skutki odwrotne od zamierzonych. Dlatego nie narzucaj sobie presji i ciesz się z tego, co udaje Ci się robić teraz, dzisiaj, jutro czy w najbliższym czasie. Każdy wykonany trening – nawet jeśli uznasz go za słaby – to Twoje małe zwycięstwo, które przybliża Cię do celu i buduje Twoją osobowość. Nie porywaj się z motyką na słońce, tylko mozolnie, dzień po dniu kop swój ogródek, jeśli chcesz wiedzieć, jak się zmotywować do ćwiczeń.

Przypominaj sobie, że chcesz ćwiczyć i lubisz stan po treningu

Hej, to przecież Twój wybór! Po prostu chcesz ćwiczyć, a że to Ty władasz swoim życiem i podejmujesz decyzje, które są dla Ciebie dobre, idziesz na trening, nawet jeśli Ci się nie chce. Nie zawsze przecież znajdziesz motywację – rzadziej lub częściej będzie się zdarzać, że z jakichś względów odechce Ci się ćwiczyć. Ale wiesz co? To bez znaczenia, ponieważ Ty i tak nie zrezygnujesz ze swoich planów i wykonasz trening. Wbrew samemu sobie i całemu światu zrobisz to, bo doskonale wiesz, że to dla Ciebie dobre, a najtrudniej po prostu wyjść z domu. Później już idzie górki, podczas gdy uczucie spełnienia po treningu pozostaje bezcenne.

Zrozum zagrożenia wynikające z nietrenowania

Skoro wiesz, dlaczego chcesz ćwiczyć i jest to Twój własny wybór, motywację do treningu może zwiększyć świadomość zagrożeń wynikających z zaniechania aktywności. Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli z niej zrezygnujesz. Stracisz zdrowie? Zaczniesz się gorzej czuć? Osłabisz swój organizm? Przestaniesz się spotykać ze znajomymi, z którymi trenujesz? Zaczniesz złościć się na siebie z tego powodu? Scenariuszy jest wiele, a im gorszy… tym lepiej, bo w ten sposób trudniej Ci zrezygnować z ćwiczeń.

Pogódź się, że nie będzie łatwo, gdy nie wiesz, jak się zmotywować do ćwiczeń

Regularne trenowanie przez wiele dni, tygodni, miesięcy czy lat to niełatwe zadanie, które wymaga mnóstwa samozaparcia, dyscypliny i systematyczności. Krótko mówiąc, ciężko mu podołać i na pewno nie każdy jest w stanie to zrobić. Ale wiesz co? To dobrze! Właśnie o to chodzi, ponieważ człowiek czerpie prawdziwą satysfakcję z tego, co przychodzi z trudem i wiąże się z wysiłkiem. Dzięki temu sukces, a za taki należy samo regularne trenowanie przez długi czas, smakuje wyjątkowo i może być powodem do dumy, nawet jeśli nie wiąże się z żadnymi zwycięstwami, pucharami czy rekordami.

Doszkalaj się, jeśli nie wiesz, jak się zmotywować do ćwiczeń

Jeżeli sport to dla Ciebie coś więcej niż tylko dodatek do życia – bardziej pasja, z którą wiążesz przyszłość i karierę zawodową – a odpowiedź na pytanie, jak się zmotywować do ćwiczeń, znasz od dawna, dobrym pomysłem jest udział w szkoleniach sportowych. Znajdziesz je w najlepszym wydaniu na naszej stronie https://szkolenia-kargroup.elk.pl/, na której oferujemy wiele przydatnych kursów online dla osób interesujących się sportem i aktywnością fizyczną.

Odkryj więcej