Jak szybko zapamiętywać ? – 5 skutecznych technik

4.9/5 - (26 votes)

Podziel się postem

Jak szybko zapamiętywać ?

Zastanawiasz się, jak szybko zapamiętywać pojęcia, formuły, liczby…? Czy masz świadomość, że jest to umiejętność, którą możesz poprawić dzięki kilku prostym technikom? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym przedstawiamy metody poprawiające jakość nauki, pracy i codziennego funkcjonowania.

1. Technika skojarzeniowa

Czasami skojarzenia wydają nam się dość… osobliwe, ale warto wykorzystywać fantazję i zadziwiające kierunki, w których podążają nasze myśli. Wykorzystanie skojarzeń to naprawdę doskonały sposób np. na zapamiętywanie ciągów cyfr w rodzaju numerów telefonicznych, kodów PIN czy numerów NIP. Wystarczy, że podzielisz je na mniejsze fragmenty, np. 2- lub 3-cyfrowe i dostrzeżesz w nich najprostsze skojarzenia, np. końcówkę roku urodzenia bliskiej osoby, numer na koszulce znanego piłkarza, historyczną datę czy coś zgoła innego – ale z wyraźnymi konotacjami w Twojej pamięci, zgodnie z Twoją wiedzą i zainteresowaniami.

Skojarzenia przydają się też w nauce języka czy gromadzeniu informacji w konkretnej dziedzinie. Nawet tam, gdzie wydaje nam się, że trzeba skupić się na faktach, liczbach, statystykach, formułach… warto popuszczać wodze wyobraźni, sięgać po nawet najbardziej prozaiczne czy absurdalne skojarzenia, aby wykorzystać je w pożyteczny sposób (i nawet się przy tym uśmiechnąć).

2. Technika łańcuchowej metody skojarzeń

Jeżeli musisz zapamiętać pewne dane w określonej kolejności, spróbuj stworzyć krótką historię powiązanych zdarzeń – nawet jeśli są bardzo abstrakcyjne. Przykładowo, musisz zachować w pamięci następujące po sobie określenia: deska, piłka, dachówka. Wyobraź sobie zatem sytuację, w której stoisz przed domem i trzymasz w ręku deskę, którą odbijasz nadlatującą w Twoją stronę piłkę. W wyniku Twojego działania odbija się ona od dachu sąsiedniego domu, a poluzowana dachówka z hukiem rozbija się o chodnik. Prosta, obrazowa scenka, a pozwala zapamiętać sekwencję teoretycznie niepowiązanych ze sobą słów.

3. Technika słów zastępczych

Przydatną metodą nauki nowych słów, czyli przede wszystkim w trakcie przyswajania języka obcego, jest rozkład sformułowań np. na dwa podobnie brzmiące polskie słowa. Znów warto użyć wyobraźni, aby połączyć je w jedną, obrazową scenę, a następnie zapamiętać precyzyjne brzmienie połączenia tych dwóch zastępczych słów.

4. Technika grupowania

Technikę grupowania bardzo łatwo wytłumaczyć na przykładzie zapamiętywania listy zakupów. Załóżmy, że wybierasz się do najbliższej Biedronki i dobrze znasz jej układ – po prostu wiesz, co gdzie jest. Teraz pogrupuj sobie produkty do kupienia właśnie dzięki temu skojarzeniu.

Zamiast listy:

 • chleb,
 • żółty ser,
 • bułka kajzerka,
 • kilogram ziemniaków,
 • pół kilograma jabłek,
 • jogurt naturalny,

łatwiej zapamiętać pogrupowane produkty, które bierze się z tej samej części sklepu:

 • chleb i bułka kajzerka,
 • żółty ser i jogurt naturalny,
 • kilogram ziemniaków i pół kilograma jabłek.

Kryteria, jakimi grupujesz liczby, słowa czy wszelkie dane są uzależnione od tematyki czy indywidualnych skojarzeń.

5. Mapa Myśli

Mapa myśli jest pojęciem odnoszącym się nie tylko do technik zapamiętywania, ale szerszej – nauki czy rozkładania wybranych aspektów na czynniki pierwsze. Mind mapping zasługuje na odrębny poradnik, jest przedmiotem szkoleń czy lekcji. Dużym ułatwieniem w tworzeniu map myśli są specjalne aplikacje. W dużym skrócie chodzi o to, aby wykorzystać synergię obu półkul mózgowych poprzez graficzne rozmieszczenie pojęć i skojarzeń. W każdym razie umiejętność mapowania myśli zdecydowanie ułatwia zdobywanie i porządkowanie wiedzy, a także przyspiesza zapamiętywanie oraz zwiększa efektywność pracy.

Techniki to nie wszystko

Można wskazać jeszcze wiele technik czy narzędzi, które służą do zapamiętywania liczb, faktów czy słów. Każda z nich może być skutecznym narzędziem z Twojej indywidualnej perspektywy, dlatego warto próbować różnych dróg i wyciągać przydatne dla siebie wnioski.

Nie możesz jednak zapominać, że sama technika to nie wszystko. Liczy się bowiem sama chęć zapamiętywania, dlatego podstawowym sposobem na zapamiętywanie jest zrozumienie, że chce się coś zapamiętać. Trzeba to wyraźnie, choć… wewnętrznie zakomunikować. Kolejnym krokiem jest powtórzenie, np. kilkukrotne, szczególnie istotnych informacji. To najprostsza metoda zapamiętywania: powtarzanie.

Dzięki regularności w nauce zauważysz, że notujesz postępy. Umysł jest na tyle elastyczny, że przystosowuje się do stawianych mu wyzwań. Jeżeli nastawiasz się na zapamiętywanie i konsekwentnie wdrażasz się w wybrany temat, po prostu idzie coraz lepiej. Dlatego też dobrym pomysłem jest np. regularne zapisywanie się na kursy online, które z jednej strony pozwalają zdobyć nowe kwalifikacje i certyfikaty, ale z drugiej – nie pozwalają na stagnację oraz intelektualną nudę. Jesteś cały czas na ścieżce rozwoju, cały czas zaliczasz progres w różnych dziedzinach życia, nie tylko zawodowego.

Wreszcie: zadbaj o odpowiednie warunki do nauki i zapamiętywania danych. Zrobisz to m.in. dzięki:

 • prawidłowej, zbilansowanej diecie i regularności posiłków,
 • aktywności fizycznej i dobrej formie,
 • dbałości o zdrowy, jakościowy sen,
 • przebywaniu na świeżym powietrzu lub w wentylowanych pomieszczeniach,
 • dbałości o stan zdrowia fizycznego i psychicznego,
 • stworzeniu optymalnej przestrzeni do nauki – jasnej, dostatecznie przestronnej, ergonomicznej, tłumiącej zbędny hałas czy inne, szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Jak widzisz – wszystko powinno ze sobą współgrać: zdrowy styl życia, motywacja, ambicja i wreszcie konsekwencja w działaniu. Ale to właśnie dzięki takiemu podejściu, nawet małymi krokami, zwiększasz swoje umiejętności – w tym niezwykle cenną kompetencję szybkiego zapamiętywania.

Wybierz kursy online Kar-Group, które rozwijają i pozwalają stawiać sobie kolejne wyzwania w życiu prywatnym i zawodowym. Wykorzystaj nowoczesne technologie, aplikacje mobilne czy szeroki dostęp do informacji. Wreszcie: uwierz w siebie i siłę swojego umysłu. To wciąż nieodkryty obszar, w którym tkwią ogromne możliwości. Naprawdę możesz zapamiętywać szybciej i rozwijać się w dziedzinach, w których być może na ten moment nie widzisz dla siebie szans…

Odkryj więcej