Jeśli myślisz jak zostać trenerem personalnym, ten artykuł jest dla Ciebie. Wspólnie zastanówmy się nad możliwymi scenariuszami. Jak stać się rozchwytywanym specjalistą, który cieszy się zaufaniem klientów? Jak zacząć, aby skutecznie rozwinąć karierę? Przekonaj się, że warto działać z konsekwencją i wiarą we własne możliwości!
Własny przykład – najlepsza wizytówka
Tysiące fanów w mediach społecznościowych, wysokie zarobki czy rozpoznawalność w branży; do tego poziomu dotarło już wielu trenerów personalnych i generalnie – przedstawicielek oraz przedstawicieli świata fit.
Łączy z pewnością jedna, podstawowa rzecz: doskonale wypracowana sylwetka.
Nie zostaniesz popularnym i docenianym trenerem personalnym, jeżeli Twoja forma, Twoja fizyczność nie jest najlepszym dowodem na to, że znasz się na rzeczy.
Cechy dobrego trenera personalnego
Rzecz jasna, dla każdego klienta definicja „dobrego” lub „bardzo dobrego” trenera będzie inna, ponieważ każdy ma inne oczekiwania, niemniej najbardziej ceni się:
doskonałe przygotowanie merytoryczne;
praktyczne doświadczenie;
terminowość i punktualność;
komunikatywność – zarówno w bezpośredniej relacji, jak i przez Internet;
elastyczność względem potrzeb i oczekiwań klientów;
naturalną postawę lidera, która wpływa na motywację podopiecznych.
Zbuduj własną historię
Każdy, kto odwiedza siłownię nieco częściej, a trenuje z zaangażowaniem wykraczającym poza zwykłą rekreację, pisze swoją własną, sportową historię. Jedni zaczynają od zrzucania zbędnych kilogramów, inni szlifują formę mimo zdrowotnych ograniczeń, jeszcze inni chcą udowodnić sobie i otoczeniu, że można przełamywać wszelkie bariery.
By zachęcać innych do rozwoju i wytężonej pracy, trzeba znać tę żmudną drogę z autopsji. Pokonać słabości, sięgać gwiazd. Nawet jeśli to brzmi dość górnolotnie, w istocie jest dość oczywiste. Z jakiegoś powodu ćwiczysz, prawda? A skoro marzysz o karierze trenera personalnego, masz po prostu spojrzeć w lustro i zrozumieć swoją postawę, by następnie przekazywać jak najlepsze wzorce innym.
Przygotowanie do roli trenera
Jak już ustaliliśmy, nie musisz kończyć żadnych kursów, by uzyskać licencję albo inną formę uprawień. Nie zmienia to faktu, że najlepiej od razu zacznij poszukiwania odpowiedniego szkolenia. Oto najważniejsze argumenty:
certyfikat ukończenia kursu dla instruktorów, trenerów personalnych jest ważnym punktem w CV i pomaga w zdobyciu pracy;
zdobywasz i porządkujesz wiedzę teoretyczną, która jest niezbędna do nauczania innych;
inspirujesz się do podejmowania dalszych wyzwań i udoskonalania swojego warsztatu.
Wybierz kurs świadomie, analizując program, metodykę, a także czas, jaki musisz poświęcić. Na szczęście, w dobie Internetu można ukończyć szkolenie bez konieczności wychodzenia z domu, ucząc się tylko wtedy, gdy ma się możliwość i ochotę.
Naturalnym elementem przygotowania jest także wspomniana już praca nad własną sylwetką i formą. Treningi, które polecasz innym, należy najpierw sprawdzić na sobie. Jak zamierasz przekonać do określonego wysiłku innych, skoro samemu nie znasz efektów wybranych metod? Jeżeli marzysz o pracy trenera personalnego, jak najszybciej zacznij prowadzić notatki, spisuj obserwacje, dokumentuj postępy. Będzie to bezcenny materiał szkoleniowy i baza wiedzy, na której zbudujesz swoją reputację.
Praca – stacjonarna lub przez Internet
Trenerzy personalni mogą pracować w różny sposób. Analizując znajome lub sławne przypadki tych, których kariera – w skali lokalnej lub ogólnopolskiej – nabrała doskonałego tempa, można wysunąć określone wnioski.
Część trenerów personalnych skupia się na pracy stacjonarnej. Praca w klubie fitness lub stała współpraca z siłownią jest klasyczną formą treningu, na który przychodzą klienci. Pobiera się od nich opłatę abonamentową albo jednorazową – np. za godzinny trening. Wiele zależy od potrzeb ćwiczących. Jedni poszukują doraźnej konsultacji, drudzy – stałego wsparcia. Jak sama nazwa wskazuje, trener personalny skupia się na indywidualnym rozwoju podopiecznego. Wyznacza cele, motywuje, rozpisuje treningi.
Są też osoby, które z racji miejsca zamieszkania lub pomysłu na rozwój kariery, zostają trenerami personalnymi w pełni korzystającymi z możliwości Internetu. Wiele osób preferuje przecież ćwiczenia w domu, nie czuje potrzeby lub nie ma możliwości regularnych odwiedzin na siłowni. Rozmowy poprzez komunikatory tekstowe i video to współczesny standard. Współpraca online może być równie owocna, jak tradycyjna, dlatego nie dziwi, że tak wielu trenerów personalnych skupia się na działalności zdalnej.
Która formuła podoba Ci się bardziej? Pamiętaj, że aby zbudować doświadczenie, warto wypróbować oba sposoby na pozyskiwanie klientów i przekonać się, co jest lepszą drogą do osiągnięcia sukcesu.
Holistyczny rozwój
Trener personalny, którego można polecić, specjalizuje się w:
metodyce treningu,
anatomii ciała,
funkcjonowaniu organizmu,
dietetyce i suplementacji.
Wynika z tego, że profesjonalne podejście oznacza nieustanny rozwój na wielu płaszczyznach. Aby zostać trenerem personalnym trzeba się gruntownie przygotować do tej roli, ale godzić to z własnym rozwojem i regularnym treningiem. Trudna sztuka? Nie trzeba tłumaczyć, że „przez trud do gwiazd”… Ten przekaz będziesz niedługo kierować do innych, więc warto być do niego osobiście przekonanym.
Szukaj swoich szans
Jak zostać trenerem personalnym? Nie ma jednej ścieżki. Naturalnym i powszechnym kierunkiem rozwoju jest networking, polegający w tym przypadku na budowaniu relacji z trenerami czy innymi pracownikami siłowni, klubów fitness itd. Aby dołączyć do ich grona, warto wyróżniać się profesjonalnym i sportowym podejściem. Nic nie zastąpi reputacji, która otwiera wiele drzwi i sprawia, że telefon nie milczy, gdy jest potrzebny fachowiec z ambicjami, choćby i bez większego doświadczenia…
Od czegoś trzeba zacząć. Nie zaszkodzi, jeżeli oprócz szukania pracy stacjonarnej zaczniesz budować swoją markę w Internecie. Niekiedy to droga do naprawdę wielkiego sukcesu.
Grupy na Facebooku,
ciekawie prowadzony profil na Instagramie,
wartościowy content na YouTube
– zanotuj sobie te punkty i spróbuj własnych sił. Nie kopiuj rozwiązań innych, jest to droga donikąd. Jeżeli ktoś ma płacić za Twoje usługi, a choćby i „klikać lajki”, naśladownictwo nie stanowi szczególnej zachęty. Szukaj własnego stylu i spraw, by zainspirował innych!
Sposoby na rozwój kariery
Niejako podsumowując ten artykuł, wskazujemy najważniejsze punkty na początek przygody z rolą trenera personalnego.
-
Rozwijaj swoje osobiste umiejętności i szlifuj formę. Notuj postępy, zapisuj myśli, które pomogą w przyszłej pracy.
-
Szkol się i zdobywaj wiedzę wykraczającą poza tematykę treningową. Trener personalny to ktoś więcej, niż instruktor. Wiedza powinna obejmować psychologię, zdrowie, dietetykę itp.
-
Buduj pozytywne relacje w środowisku fit, szukaj możliwości praktyk lub pracy w okolicznych siłowniach i klubach.
-
Rozwijaj się poprzez budowanie niezależnych kanałów w Internecie – media społecznościowe są potęgą.
-
Nie wahaj się podejmować wyzwań. Poszukaj pierwszych podopiecznych wśród znajomych, krok po kroku buduj portfolio, które zachęci kolejnych klientów.
Jak zostać trenerem personalnym ?
Zrób kurs trenera personalnego
Kurs trener personalny
Chcesz prowadzić indywidualne treningi? A może szukasz pracy na siłowni, w klubie fitness lub sportowym? Szkolenie dla przyszłych i obecnych trenerów personalnych zwiększa kwalifikacje w zakresie planowania, motywacji, organizacji, dietetyki czy wystąpień publicznych. To także propozycja dla aktywnych, którzy chcą profesjonalnie i zawodowo dzielić się swoją pasją.
Ucz się za darmo w Kar-Group
fraza kluczowa artykułu: Jak zostać trenerem personalnym, Jak być trenerem personalnym, Jak stać się trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak być trenerem personalnym, Jak stać się trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak zostać trenerem personalnym, Jak być trenerem personalnym, Jak stać się trenerem personalnym