Czym wyróżnia się najlepsza dieta dla sportowca? Czy w ogóle istnieją uniwersalne porady w zakresie żywienia dla osób uprawiających różne dyscypliny sportu? Jak zatem odżywiać się będąc osobą aktywną z pasji lub na poziomie profesjonalnym? Na te wszystkie pytania próbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy Cię do wspólnych rozważań o najlepszej diecie dla sportowców.
Sport a dieta
Przez lata kwestia „diety” była w świecie sportu cokolwiek lekceważona. Wystarczy sięgnąć po pierwszą z brzegu biografię lub autobiografię sportowca, np. piłkarza, który osiągał sukcesy kilkadziesiąt lat temu. Owszem, trenerzy pilnowali, żeby zawodnicy jedli – ale po prostu jedli dużo, żeby mieć siłę. Mało kto zastanawiał się nad wpływem konkretnych składników pożywienia na wydolność organizmu czy ochronę ciała przed kontuzjami. Inna rzecz, że rynek czy skład żywności dekady temu a dziś – to dwa różne światy. Współcześnie z jednej strony mamy ogromny wybór, ale z drugiej – bardzo wiele produktów, które trudno zakwalifikować do najlepszej diety dla sportowca. Generalnie – jeszcze kilkanaście lat temu sportowcy, którzy w przerwie od treningów czy zawodów objadali się fast foodem, zapijali to popularnym, gazowanym napojem, a przy tym nie stronili od alkoholu czy papierosów – nie budzili niczyjego zdziwienia.
Aktualnie żyjemy w diametralnie innych realiach. Profesjonalny sport – ten, w który pompuje się tak dużo pieniędzy – wymusza wręcz drobiazgową samoświadomość w kwestiach żywienia. Kilka lat temu można było uśmiechać się, słysząc o „kulkach mocy”, które dietetyczka Anna Lewandowska przygotowywała dla swojego męża – Roberta. Nie minęło jednak dużo czasu, gdy z jej fachowego wsparcia zaczęło korzystać z pół reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Dziś każdy sport na najwyższym poziomie wymaga jak najlepszej diety dla sportowca. Od Roberta Lewandowskiego, przez Igę Świątek, po Kamila Stocha. Wszyscy nasi mistrzowie muszą wiedzieć, co nakładają na talerz. Nawet jeśli to tylko kilka procent decydujących o sukcesie, w dobie takiej konkurencji wśród profesjonalistów należy powiedzieć raczej „aż kilka procent”.
Najlepsza dieta dla sportowca – czyli jaka?
W gruncie rzeczy najlepsza dieta dla sportowca powinna być konsekwencją zrozumienia, jaka jest najlepsza dieta dla każdego człowieka. A najlepszą dietą dla każdego z nas jest ta zbilansowana, uwzględniająca indywidualne potrzeby organizmu. Dlatego trzeba brać pod uwagę:
- stan zdrowia m.in. na podstawie aktualnych badań,
- cechy genetyczne,
- właściwości konkretnej dyscypliny sportu.
Inaczej odżywiają się strongmani i bokserzy, inaczej skoczkowie narciarscy czy kajakarze. Inaczej do diety podejdzie piłkarz, inaczej biegacz. Po prostu każdy sport wymusza inne stawianie akcentów – w jednym liczy się przede wszystkim siła, w innym przede wszystkim wydolność. W jednej dyscyplinie najwięcej „siedzi w nogach”, w innej najważniejsze są ręce. Dlatego nie ma jednej, najlepszej diety dla sportowca. Będzie nią po prostu indywidualne podejście do wybranej osoby. Dlatego podstawą jest wiedza, jak działają poszczególne składniki diety i co ma znaczenie. Np. z poniższego filmu dowiesz się, jak dietą zwiększyć wydolność organizmu:
Czego NIE robić przy układaniu najlepszej diety dla sportowca
Niezależnie, czy punktem wyjścia jest amatorskie uprawianie ulubionych dyscyplin, czy ścisła profesjonalizacja w wybranym kierunku, kwestia diety nigdy nie powinna być bagatelizowana. Najlepiej dobrana dieta zapewnia lepszą wydajność, regenerację, siłę, koncentrację czy ochronę przed kontuzjami. Nie należy jednak traktować diety jako „gwarancji” sukcesu w sporcie. To po prostu jeden z elementów składających się na zwiększenie swoich szans w rywalizacji. Wiedza jest podstawą, bo w przestrzeni publicznej wciąż funkcjonuje wiele dietetycznych mitów, półprawd czy wręcz szkodliwych porad. Z tego video-poradnika poznasz 5 suplementów diety, które nie działają:
Najlepszą dietę dla sportowca powinien układać dietetyk
Powyższy śródtytuł mówiący o tym, że dietę powinien układać dietetyk, wydaje się banalny, ale… co zrobić, skoro to po prostu fakt. Współpraca z wykwalifikowanymi i doświadczonymi dietetykami zapewnia dużo lepsze efekty odżywiania i suplementacji niż samodzielne eksperymenty czy bazowanie na poradach innych sportowców, ale bez uwzględnienia indywidualnych potrzeb czy wyników badań.
Na rynku funkcjonuje dziś bardzo wielu dietetyków specjalizujących się w układaniu najlepszych diet dla sportowców. Z ich usług można korzystać stacjonarnie, najczęściej w dużych ośrodkach, ale łatwo też dotrzeć do nich przez Internet. Duży zastrzyk wiedzy można też zdobyć samodzielną nauką, która poszerza horyzonty i pomaga wejść w nową tematykę. Dlatego zapraszamy Cię na takie kursy Kar-Group jak:
W każdym z tych szkoleń możesz wziąć udział zdalnie, przez Internet, korzystając z platformy e-learningowej w wolnym czasie. Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem nabycia nowej, wartościowej wiedzy, która pomaga w osiąganiu sportowych sukcesów, ale i rozwoju kariery zawodowej.
Najlepsza dieta dla sportowca – aktualizowanie wiedzy
Ostatnim wątkiem, który warto poruszyć w ramach swoistego podsumowania, jest kwestia aktualizowania wiedzy. Podobnie jak w innych dziedzinach, również dietetyka jest wciąż poszerzana o nową wiedzę, odkrycia, fakty. Dlatego dietetyk ma wręcz obowiązek, aby stale rozwijać się w kolejnych kierunkach. Dobrym przykładem może być w ostatnich latach znaczenie diety wegańskiej, która nabiera popularności nie tylko wśród sportowców, którzy są jej zwolennikami ze względu na kwestie ochrony zwierząt czy środowiska naturalnego, ale – z uwagi na jej realne korzyści dla organizmu poddawanemu sportowemu wysiłkowi. Tu możesz dowiedzieć się o niej więcej:
Słowem podsumowania – najlepsza dieta dla sportowca zawsze jest dopasowana do dyscypliny oraz indywidualnych potrzeb, a także modyfikowana wraz z aktualną sytuacją (np. kontuzją, przygotowaniami do zawodów, wynikami badań itd.). Udział w szkoleniach dietetycznych jest szansą zarówno na poszerzenie wiedzy przez sportowców, jak i otwarciem się na nowe perspektywy zawodowe.