Poradnik przetrwania / kurs survival. Dlaczego survival należy traktować poważnie !

4.9/5 - (19 votes)

Podziel się postem

Poradnik przetrwania / obejrzyj VIDEO

Z czym Ci się kojarzy survival? Z książkami i programami telewizyjnymi Beara Gryllsa? Ekscentrycznym sąsiadem, który na działce obok wybudował schron? A może z kolegą z korporacji, który wciąż wyjeżdża na obozy przetrwania w lasach? Choć wiele osób tego nie rozumie, sztuka przetrwania jest poważną i przydatną aktywnością. Dowiedz się więcej na jej temat. W tym artykule obalamy mity, inspirujemy do działania i zachęcamy do podjęcia wyzwań. I starym zwyczajem dodajemy przydatne informacje z zawodowego, rozwojowego punktu widzenia.

Nie zawsze ten sam

Siłą rzeczy zagadnienie sztuki przetrwania jest bardzo szerokie i dotyka różnego rodzaju aktywności. Surwiwal (to powszechne i prawidłowe tłumaczenie angielskiego słowa survival) to połączenie praktycznej i teoretycznej wiedzy, która ułatwia poradzenie sobie z sytuacjami granicznymi i ekstremalnymi.

Dzieli się przede wszystkim na surwiwal militarny, zielony i miejski. Najłatwiej wyjaśnić pierwszy – chodzi o wszystkie umiejętności charakterystyczne dla żołnierza. Sprawny, silny wojskowy powinien robić wszystko, aby być maksymalnie gotowym do powierzonych zadań. Uprawianie surwiwalu militarnego jest również przydatne dla żołnierzy rezerwy czy od niedawna – obrony terytorialnej, żeby zawsze być odpowiednio przygotowanym do swojej specyficznej roli. Aby przydać się wojsku, trzeba umieć ochronić swoje zdrowie i życie, szczególnie w niestandardowych sytuacjach.

Poradnik przetrwaniaSurwiwal zielony może nie być znany ze swojej nazwy, ale to właśnie o nim myślimy w pierwszej kolejności, gdy mówimy o sztuce przetrwania. Chodzi bowiem o zdobywanie i rozwijanie umiejętności, które przydają się, gdy nagle tracimy kontakt z cywilizacją. Przetrwanie w lesie, dżungli czy na pustyni wydaje się filmową abstrakcją, ale wystarczy jedna katastrofa, klęska żywiołowa lub wypadek, aby zderzyć się z tym osobiście. Jeżeli nie znasz choćby elementarnych podstaw zielonego surwiwalu, z dala od domu możesz sobie w ogóle nie poradzić.

Jesteśmy przyzwyczajeni do prądu, obecności służb ratowniczych i innych wygód oraz przywilejów. Nie trzeba jednak wielkiej wyobraźni, żeby założyć sytuację, w której jesteśmy zdani absolutnie na siebie. Dlatego surwiwal zielony, choć uprawiany często rekreacyjnie i towarzysko – jest znakomitą umiejętnością. Jesteśmy gotowi zaryzykować stwierdzeniem: przydatną każdemu człowiekowi!

Wyróżnia się także surwiwal miejski, skoncentrowany wokół sztuki przetrwania w specyficznych, miejskich warunkach. W tym przypadku uczymy się radzić sobie nie tyle w samotności, ile w tłumie. Często jest to równie trudne, a nawet jeszcze bardziej wymagające niż np. w górach czy lesie. Rokrocznie obserwujemy skutki powodzi, pożarów czy zamieszek, nawet w Polsce. Jak poradzisz sobie wśród tłumu? Co zrobisz w sytuacji zagrożenia? Jak stać się samowystarczalnym w ruinach miasta? Zajęcia w ramach miejskiego surwiwalu pozwalają się w tym odnaleźć.

Korzyści z nauki sztuki przetrwania

Umówmy się, nie każdy z nas chce i może zostać komandosem. Surwiwal uznaje się zresztą za jedną z gałęzi rekreacji, turystyki, dlatego ten rodzaj spędzania czasu można potraktować po prostu jako hobby, pasję. Jedni chodzą po górach, inni grają w piłkę, a Ty wyjeżdżasz do lasu i śpisz w samodzielnie wykopanych ziemiankach. Oczywiście uproszczamy, ale potraktuj to wszystko jako połączenie merytorycznej wiedzy, praktycznych umiejętności i… dobrej zabawy, która pozwala oderwać się od codzienności.

Poradnik przetrwaniaObozy i szkolenia surwiwalowe to również doskonała okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas wykonywania zdrowych, rozwijających aktywności. Korzyści dotyczą także rozwoju osobistego. Zwiększając umiejętności przetrwania, zyskujesz na pewności siebie. Masz świadomość, że skoro radzisz sobie w granicznych warunkach, to tym bardziej staniesz naprzeciw innych wyzwań codzienności. Wiele przeszkód na naszej drodze to kwestia wyłącznie nastawienia, a surwiwal wzmacnia psychikę i uczy pokonywać bariery.

Przykładając się do nauki surwiwalu, poznajesz lepiej świat przyrody, prawa fizyki czy chemii. Zyskujesz nieznane dotąd kompetencje medyczne i ratownicze. Zaczynasz rozumieć, jak radzili sobie traperzy, czytasz znaki natury, a także wiesz, jak zachować się w obliczu klęski żywiołowej czy niesprzyjających warunków do życia. W dzisiejszym świecie nie brakuje bowiem zagrożeń, ludzkiej agresji, sposobów na paraliżowanie życia miasta.

W przeciwieństwie do zdecydowanej większości społeczeństwa, jako znawca surwiwalu, wiesz, co robić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim. Nie boisz się zgubienia w lesie, wyłączenia prądu, braku wody czy ewentualnego zagrożenia chemicznego. Masz sprawdzony pomysł na każdą nietypową, trudną sytuację. „Bezradność” – to słowo wykreślasz z osobistego słownika.

Myli się ten, kto uznaje surwiwal za bezsensowną zabawę dla dużych chłopców. Niestety wciąż słychać takie nieprzemyślane głosy, które rozmijają się z rzeczywistością. Fakt, to zabawa, ale dla osób w każdym wieku. I jak każda dobra forma rekreacji, jest również pożyteczna. Wymaga refleksyjności, nauki, samorozwoju. Im lepszy znawca sztuki przetrwania, tym wyższy poziom intelektualny prezentuje, nie tylko sprawnościowy.

Przy tym wszystkim surwiwal ma dużą wartość integracyjną i dydaktyczną. Obozy dla dorosłych sprzyjają zawiązywaniu ciekawych znajomości, a młodszych uczą pokory, samoświadomości i ambicji. Nie bez powodu tacy specjaliści jak Krzysztof J. Kwiatkowski czy Ryszard F. Makowski stosowali surwiwal jako metodę resocjalizacji.

Szeroka wiedza dla każdego

Nie sposób wymienić wszystkich korzyści płynących z nauki sztuki przetrwania, podobnie jak trudno omówić chociażby skrótowo wszystkie obszary zainteresowania tej dziedziny. Dość powiedzieć, że:

– poznajesz techniki DIY (do it yourself, czyli z ang. zrób-to-sam), kreatywnie wykorzystując dostępne surowce i produkty;

– zgłębiasz praktyczną, „życiową” stronę tak skomplikowanych nauk jak chemia, fizyka i biologia;

– rozróżniasz rośliny, potrafisz wykorzystać ich naturalne właściwości, poznajesz tajniki ziołolecznictwa;

– umiesz odnajdywać się w terenie bez mapy;

– poprawiasz kompetencje komunikacyjne (w aspekcie werbalnym, niewerbalnym czy technologicznym);

– uczysz się ukrywać, maskować ślady;

– zgłębiasz ludzką (w tym własną!) psychikę i naturę;

– bez problemu gospodarujesz dostępnymi zasobami, rozwijając w sobie oszczędność, przewidywanie, planowanie…

… a to tylko część zajęć, które poznasz w trakcie surwiwalowej przygody. Przyznaj, że każdemu przyda się taka wiedza, nawet jeżeli na obecną chwilę jego życie jest spokojne, niezagrożone i poukładane.

Jak przetrwać w niesprzyjających okolicznościach? Przede wszystkim trzeba zrozumieć, jak działa organizm i czego najbardziej potrzebuje. Zamiast myśleć o rozładowanej baterii smartfona czy konieczności zalogowania na portal społecznościowy w granicznych sytuacjach liczą się takie aspekty jak dostęp do tlenu, utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, zdobycie pożywienia i wody, swoboda ruchu, zachowanie funkcji poznawczych, świadomość konsekwencji danej sytuacji i stanu, w jakim się znajduje organizm.

Poradnik przetrwaniaTak bardzo przyzwyczailiśmy się do postępu i współczesnych technologii, szczególnie w dużych miastach, że zapomnieliśmy o podstawach funkcjonowania człowieka w świecie. Prąd może wszakże zostać wyłączony w każdej chwili. Rzeka może wylać po pierwszych roztopach. Ponadto umówmy się – kwestia bezpieczeństwa narodowego i braku konfliktów również jest względna, nawet w Polsce. W obliczu tego typu wyzwań surwiwal jest najlepszą odpowiedzią.

Współczesny surwiwal

Sztuka przetrwania jest nieodłącznym elementem życia od początku życia człowieka na ziemi, ale w formie instytucjonalnej rozwija się dopiero od połowy XX wieku, okresu II wojny światowej czy późniejszych konfliktów, na przykład w Korei. Co ciekawe, za pioniera zorganizowanej nauki sztuki przetrwania uważa się między innymi legendarnego generała polskiej armii – Stanisława Sosabowskiego.

W wielu miejscach na świecie, również w Polsce, organizuje się tak zwane szkoły przetrwania, w których wykwalifikowani instruktorzy przygotowują adeptów do radzenia sobie z różnego rodzaju wyzwaniami i niebezpieczeństwami. Co ciekawe, założycielem pierwszej szkoły przetrwania na naszym kontynencie był Jacek Pałkiewicz. Warto odróżnić również turystyczne, jednorazowe wyjazdy organizowane przez biura i wieloletnie kształcenie w ściśle określonym kierunku. Mistrzem surwiwalu człowiek nie staje się z dnia na dzień.

Sztuka przetrwania od lat gości w mediach. Wspomniany już Bear Grylls czy niemniej popularny Raymond Mears to osoby, które w swoich programach telewizyjnych i książkach pokazują, jak przetrwać. Zwolennicy umiejętności militarnych, zielonych czy miejskich powinni być zadowoleni również z innych dostępnych w mediach poradników, szkoleń, podręczników czy wykładów. Istnieją też pierwsze polskie książki na ten temat, jak na przykład „Survival po polsku” Krzysztofa J. Kwiatkowskiego.

Instruktor survivalu – przydatne szkolenie

Surwiwal należy traktować poważnie. Coraz więcej osób jest zainteresowanych rozmaitymi zagadnieniami sztuki przetrwania – od tropienia śladów, przez spanie w lesie, po budowanie prowizorycznych schronień na terenie własnego ogródka. Kompetencje surwiwalu są w różnym stopniu wymagane od żołnierzy, ratowników, lotników, detektywów, pracowników służb czy marynarzy, nie wspominając o przewodnikach, nauczycielach, podróżnikach. Wiele osób chce zgłębiać ten temat na własny użytek – dla samorozwoju, przyjemności, satysfakcji.

Jednym słowem – jest popyt, jest nisza do zagospodarowania, tymczasem wciąż brakuje na rynku wykwalifikowanych specjalistów, instruktorów, którzy mogliby uczyć innych. Firma Kar-Group wychodzi naprzeciw tej sytuacji, umożliwiają relatywnie szybkie zdobycie niszowego, ale pożądanego certyfikatu dla instruktorów surwivalu. Możesz je zdobyć nawet po kursie odbytym na platformie e-learningowej. Jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne i teoretyczne – bądź spokojnym o jakość. Po ukończeniu kursu pozostaje Ci jedynie wykorzystywać poznane lub usystematyzowane zagadnienia w praktyce.

Podstawy survivaluPoradnik przetrwania

Zdobywanie wody i rodzaje ognisk

POBIERZ

Podstawy survivalu

Kurs survival możecie odbyć w firmie szkoleniowej Kar-Group

Zdobądź niewielkim kosztem pieniędzy i czasu dokument, który znacznie wzbogaca Twoje CV, nawet jeżeli traktujesz surwiwal jako pracę dodatkową lub po prostu swoją pasję. Warto być gotowym do przetrwania, ale dobrze jest w tym samym czasie dbać o rozwój kariery zawodowej!

Poniżej materiały video z niektórymi technikami podpalania ognia:

Jak rozpalić ogień ?

Chcesz więcej filmów z zakresu survival ?

Za subskrybuj nasz kanał

jak rozpalić ogień

Przeczytaj także:

1. Kurs instruktora sportu online – najlepsze kursy !

2. Nie tylko boisko, czyli kursy dla sportowców online

3. Komunikacja w sporcie – jak być dobrym trenerem !

fraza kluczowa artykułu: poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,poradnik przetrwania,kurs survival online,kurs survival online,kurs survival online

Odkryj więcej