Przygotowanie motoryczne piłkarza / czemu kurs jest taki ważny

4.8/5 - (32 votes)

Podziel się postem

Przygotowanie motoryczne piłkarza / na koniec artykułu wartościowy prezent !

Piłka nożna jest sportem uwielbianym przez kibiców na całym świecie. Wielu z nas czynnie uprawia futbol – choćby amatorsko, dla przyjemności, na niższych szczeblach rozgrywkowych albo w ligach „szóstek”. Niektórzy chcą powrócić do gry po kilku latach przerwy. Wszystkich łączy jedno – zarówno u juniora nowicjusza, jak i zawodowców pokroju Cristiano Ronaldo i podstawą jest ciężka praca i przygotowanie motoryczne na najwyższym poziomie. Dowiedz się, jak je wypracować.

Kondycja, przygotowanie fizyczne – podstawy sukcesu w sporcie

Można urodzić się z boskim talentem w nogach, który od najmłodszych lat objawia się nietuzinkowym zmysłem i naturalną techniką. Można też godzinami zostawać na boisku, żeby trenować do perfekcji stałe fragmenty gry, zwody i skuteczność w poszczególnych aspektach. Jednak mecz weryfikuje przede wszystkim przygotowanie mentalne i fizyczne. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu można nadrobić brak niektórych umiejętności, jednak brak kondycji jest nie do przezwyciężenia. Na boisku trzeba biegać, a organizm mieć tak przygotowany, żeby nawet delikatny wysiłek nie został okupiony poważną kontuzją.

Nie bez powodu piłkarze nawet w dniu kluczowego meczu są wysyłani na rozruch. Każdy profesjonalny trening futbolowy rozpoczyna się od rozgrzewki. Zawodnicy po przyjeździe na zgrupowanie przechodzą indywidualne ćwiczenia, dopasowane do ich konkretnych potrzeb. Im bardziej profesjonalny poziom drużyny i zawodników, tym ciężej trzeba pracować. Wydaje Ci się, że Robert Lewandowski czy Leo Messi pomiędzy meczami wypoczywają w blasku fleszy? Nic bardziej mylnego. Spójrz na ich sylwetki! Taka muskulatura powstaje po latach regularnych ćwiczeń na siłowni i stosowania restrykcyjnej diety.

Jednym słowem, jeśli chce się grać w piłkę dobrze, trzeba dbać o motorykę. Ale nawet gdy traktuje się futbol jako formę rekreacji, rozgrzewka i praca nad kondycją są wręcz wymagany. Po pierwsze, żeby mieć w ogóle coś z gry, a po drugie, żeby uniknąć poważnej kontuzji. Nawet idąc od święta na Orlik, można zerwać więzadła krzyżowe czy złamać nogę, nie mówiąc już o naciągnięciach i urazach, które mogą ciągnąć się w konsekwencji latami.

Jeżeli umawiasz się z kolegami na letnie granie albo planujesz poważniejszą karierę piłkarza – nie lekceważ przygotowania motorycznego. Wypracuj je jak najlepiej. Strzelaj gole, dbając o zdrowie!

Przygotowanie motoryczne piłkarza

Porady dla amatora

Przygotowanie motoryczne piłkarza
Przygotowanie motoryczne piłkarza

Zanim omówimy bardziej profesjonalne strony tego zagadnienia, warto zasugerować coś osobom, które po prostu grają w piłkę amatorsko. Dajmy na to – po kilku latach przerwy od sportu chcą zacząć znów chodzić z kolegami na boisko typu Orlik albo na halę. Zanim pobiegniesz za piłką, poświęć trochę czasu, najlepiej kilka tygodni, na powrót do jakiejkolwiek aktywności. Rozpoczynaj dzień od gimnastyki, postaraj się rozruszać wszystkie mięśnie. Pobiegaj, aby sprawdzić swoją kondycję, a przy okazji stopniowo ją odbudowywać. Pamiętaj, żeby każdy jogging zaczynać od rozgrzewki oraz rozciągania.

Jeżeli umawiasz się na amatorską grę na godzinę 12, przyjdź z 30 minut wcześniej. Poświęć ten czas na rozgrzewkę. Obiegnięcie boiska i ćwiczenia skupione wokół nóg, bioder, ramion świetnie się sprawdzą. Pamiętasz, jak w szkole WF-ista gnał przez większość lekcji do ćwiczeń, zanim łaskawie podał piłkę do gry? Miał rację! Przypomnij sobie tamte elementarne ćwiczenia. Wykonuj je precyzyjnie, dokładnie i z należytą powagą!

Powrót do gry w piłkę, nawet na amatorskim poziomie, jest szokiem dla organizmu. Po pierwszych spotkaniach treningach i meczach zakwasy są w zasadzie pewnikiem, a brak kondycji normą. Jeżeli jednak będziesz sukcesywnie pracować nad przygotowaniem fizycznym i wszystkimi partiami mięśni, wzrośnie wydolność Twojego organizmu. Chwile zadyszki będą coraz rzadsze, a „sportowy kac” po meczykach odejdzie w zapomnienie. Swoją drogą, nawet takie granie dla przyjemności jest świetną aktywnością dla zdrowia, należy jednak pamiętać o umiarze i każdorazowej rozgrzewce.

Profesjonaliści pod opieką… profesjonalistów

Samodzielnie układanie sobie planów treningowych czy stuprocentowo odpowiedni dobór ćwiczeń? Dla amatora to raczej „mission impossible”, nawet przy szczerych chęciach. Dlatego młodzi adepci futbolu w akademiach i szkółkach, a także dorośli trenujący regularnie w klubach, mogą liczyć na profesjonalną opiekę specjalistów w zakresie przygotowania motorycznego.

Przede wszystkim każdy zawodnik w drużynie jest oceniany pod indywidualnym kątem. Wyznacza się mu różnorodne jednostki treningowe, tak aby się nie przetrenował, ale żeby jego kondycja i wydolność cały czas były na najwyższym możliwym poziomie. Właśnie dlatego warto posyłać dzieciaki na zorganizowane ćwiczenia do klubów i akademii, podobnie jak w karierze piłkarskiej otaczać się fachowcami w swojej dziedzinie. Odpowiedni trening motoryczny jest, jak już wspomnieliśmy, równie ważny co spotkanie z psychologiem i wytyczne trenera dotyczące taktyki.

Jak profesjonalnie zbadać przygotowanie motoryczne

Przy okazji rozważań na temat przygotowania merytorycznego warto wspomnieć, w jaki sposób bada się dziś jego efektywność. Oczywiście, nie sposób opisać nawet części technik w dostateczny sposób, ale ogólny zarys z pewnością wyda się ciekawy. W tym celu korzysta się między innymi z fotokomórek, które sprawdzają przyspieszenie oraz maksymalną prędkość na wybranych odcinkach – zazwyczaj kilkunasto- lub kilkudziesięciometrowych. Istnieją też testy, które badają zwinność, na przykład nagłe zwroty i przyspieszenia.

Specjaliści w zakresie przygotowania motorycznego za pomocą odpowiedniej aparatury (np. sensora PUSH) sprawdzają moc w nogach poprzez testy z wyskokiem pionowym czy wyciskaniem sztangi. Urządzenia pomiarowe pozwalają bez żadnych wątpliwości sprawdzać wytrzymałość krążeniowo-oddechową, pobór tlenu czy moc biegu w stosunku do zmęczenia. Kontroluje się motorykę, zdrowie stawów, stan mięśni… Trener przygotowania motorycznego ma pełen podgląd zawodnika. Dzięki wiarygodnym czynnikom i metodom może więc dobrać odpowiednie jednostki treningowe, ćwiczenia i obciążenia.

Pomysł na karierę

Przygotowanie motoryczne piłkarza
Przygotowanie motoryczne piłkarza

Być może regularnie przeglądasz nasz blog w poszukiwaniu inspiracji do kierunku zawodowej pracy. Jeśli tak – bardzo nam miło, oto kolejny przykład. Jeżeli lubisz piłkę i czujesz talent do przekazywania wiedzy, być może warto ukończyć kurs instruktora piłki nożnej, który będzie wstępem do kariery trenerskiej – ogólnej lub bardziej wyspecjalizowanej? Zatrudnienie czeka w akademiach, klubach, szkółkach… Pamiętaj, że zawodnicy potrzebują profesjonalnej opieki, aby stawać się coraz lepszymi, a jednocześnie wolnymi od niepożądanych urazów i kontuzji.

Wykorzystaj więc dostępność szkoleń w atrakcyjnych, które odbywają się również online. A jeżeli czytasz ten artykuł z perspektywy piłkarskiego amatora… cóż, postaw na jak najlepsze przygotowanie motoryczne i stopniowo wracaj do formy, a następnie ją utrzymuj. Rekreacyjne granie powinno być przede wszystkim bezpieczne i przyjemne!

 

Zapisz się na kurs trenera motorycznego.

 Kursy stacjonarne i online (e-learning).

SPRAWDŹ CENY

 Zrób u nas dowolny kurs sportowy trenerski-instruktorski lub wypróbuj darmowe kursy:

Darmowe kursy sportowe


Link do darmowych szkoleń – (kliknij tutaj)

 

 

 

fraza kluczowa artykułu: Przygotowanie motoryczne piłkarza,Przygotowanie motoryczne piłkarza,Przygotowanie motoryczne piłkarza,Przygotowanie motoryczne piłkarza,Przygotowanie motoryczne piłkarza,Przygotowanie motoryczne piłkarza

Odkryj więcej

Jak założyć klub sportowy?
porady

Jak założyć klub sportowy?

Kochasz sport, choć masz niewiele wspólnego z najlepszymi zawodnikami? Niezależnie od tego, czy Twoją pasją jest piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy może mniej popularne dyscypliny,