Jak zostać instruktorem fitnessu ? Chcesz zostać trenerem Fitness ? Krok po kroku !

4.8/5 - (29 votes)
Jak zostać instruktorem fitnessu

Podziel się postem

Jak zostać instruktorem fitnessu ? Jak zacząć i jak dobrze zarobić ?

Fitness jest dziś niezwykle popularny jako forma gimnastyki, rekreacji, chudnięcia, ale i… zarabiania. Istnieje wiele form zarabiania na doradztwie personalnym i sportowym.

Poznaj 7 kroków, które prowadzą do roli instruktora fitness i pokazują, jak odnieść zawodowy sukces w tej dziedzinie.

1. Zacznij od siebie

Aby uczyć innych, najpierw trzeba skupić się na sobie i posiadać odpowiedni kurs lub szkolenie ale o tym trochę później.

O ile pewne kariery planujemy od dzieciństwa, o tyle na pomysł utrzymywania się z uczenia innych fitness wpada się zazwyczaj już w trakcie trenowania i poznawania tej branży „na własnej skórze”, a raczej mięśniach. Dlatego pracując nad swoim ciałem, sprawdzaj różne techniki, różne instruktorki i instruktorów. Zdecyduj, czy bardziej odpowiadają Ci ćwiczenia w domu, czy na siłowni. Porównuj, czytaj, oglądaj, dyskutuj. Od samego początku, dla własnej korzyści, szukaj jak najlepszych rozwiązań oraz inspiracji.

2. Dokumentuj postępy

Gdy już zaczniesz ćwiczyć, nie zapomnij o odpowiedniej dokumentacji postępów. Rób zdjęcia, nagrywaj filmiki, mierz rezultaty. Jak największe archiwum podobnych materiałów pozwoli Ci zgromadzić „dowody” na skuteczność. Trening czyni mistrza, więc warto zachowywać wspomnienia każdego kroku na szczyt. Największe wrażenie zawsze robi spora metamorfoza – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Fotografie i filmy z opisem to dobra inwestycja w ewentualną karierę. Zapisuj wagę, obwody, daty. Przy okazji będziesz się motywować do dalszego, wytężonego treningu. Na tej zasadzie działają aplikacje wspierające rozwój osobisty i samodzielne treningi – skorzystaj z jednej z nich.

3. Zapisuj wnioski

Notuj także wszystkie obserwacje i wnioski, które mogą się przydać w ewentualnej pracy instruktora fitness. Pewnych objawów czy zachowań organizmu możesz już później nie zauważać u siebie, więc trudno będzie odnieść się do pytań i wątpliwości klientów.

Załóż specjalny zeszyt, notuj w telefonie – nieważna forma, najważniejsza regularność i konsekwencja. Zachęcamy do jak najwytrwalszej pracy nad zrozumieniem procesów, które zachodzą w organizmie. Skuteczna dieta? Efektywny trening? Sekretem jest po prostu dobra znajomość pracy mięśni, układu trawienia i wielu innych części ciała. Holistyczny rozwój wymaga sięgania po źródła medyczne i psychologiczne. Akcja równa się reakcja – elementarną zasadę fizyki można tu rozumieć także metaforycznie. Nic w ciele nie dzieje się bez przyczyny. Za lepszą kondycją, wyraźniejszym umięśnieniem czy mniejszą liczbą na wadze stoją konkretne powody. Im lepiej zrozumiesz pewne czynniki i zależności, tym lepszym trenerem będziesz w przyszłości. Nie da się zrobić kariery z lekceważącym stosunkiem do dorobku naukowców i już popularnych osób z branży.

Dlatego notuj, ucz się, śledź postępy, wyciągaj wnioski. Nie bój się nieokrzesanych, luźnych myśli. Czasami może okazać się, że błaha obserwacja ma kolosalne znaczenie dla efektywności treningu i przez przypadek wpadasz na coś bardzo oryginalnego, co może Cię wyróżnić na tle innych trenerów.

4. Inspiruj się, ale nie przekraczaj granic

Liczba ćwiczeń i diet jest w pewnym stopniu ograniczona. Nie sposób wymyślić w 100 procentach oryginalnego planu treningu, który wywraca o 180 stopni dotychczasowe doświadczenie wszystkich zainteresowanych tematem ludzi. Niemniej jednak, nie możesz opierać kariery o kradzież pomysłów i przepisów.

Jeżeli chcesz zarabiać na pokazywaniu innym, jak ćwiczyć, nie przypisuj sobie dokonań specjalistów z większym doświadczeniem. Nie wklejaj konkretnych planów z cudzych podręczników z podpisem „to moje”. Nie tędy droga! Jasne, inspiruj się, czerp od najlepszych, łącz pewne koncepcje i ćwiczenia, ale unikaj jakiegokolwiek podejrzenia o plagiat. Inaczej Twoja kariera może zawalić się niczym domek z kart.

Jeżeli polecasz ćwiczenia jakiegoś trenera, pamiętaj o wskazaniu jego autorstwa, jeśli masz możliwość, spytaj o zgodę. Nie kreuj się na siłę jako coacha i trenera, jeżeli nie masz ani jednego własnego, oryginalnego pomysłu. Zwróć uwagę, że choć ćwiczenia różnych znanych trenerek i trenerów są do siebie podobne, ale nie są kopiowane 1:1. Stanowią raczej wypadkową różnych pomysłów i szkół. Zresztą, nie warto być oryginalnym na siłę. Każde ćwiczenie musi być bezpieczne i efektywne, inaczej nie ma większego sensu, a nawet może być zagrożeniem dla zdrowia.

Jak zostać instruktorem fitnessu
Jak zostać instruktorem fitnessu

Podsumowując tę uwagę – jako instruktor fitness nie wymyślisz prochu, ale nie oznacza to, że możesz przypisywać sobie autorstwo cudzych programów. Kompiluj inspiracje, poszukuj własnych rozwiązań, które sprawią, że faktycznie wyróżnisz się oryginalnym podejściem do uprawianego zawodu i formy aktywności, którą autentycznie lubisz wybierać.

5. Dbaj o dietę

Jak przypomina Ewa Chodakowska – na pożądany wygląd sylwetki ćwiczenia wpływają wyłącznie w 30%, a aż 70% zależy od prawidłowo dobranej diety. Dlatego trudno oderwać te dwa wątki. Nie osiągniesz perfekcyjnych efektów, jeżeli w czasie wolnym od ćwiczeń będziesz jeść co popadnie i bez żadnego umiaru. Oczywiście, każdy fachowiec przypomni, że nie można się katować i głodzić, szczególnie, gdy uprawia się sport. Świadomość co jeść, dlaczego i ile jest kluczem do zwiększenia efektywności treningów. Trudno łączyć pracę dietetyka oraz instruktora fitness, ale jeżeli chcesz zarabiać na tym pieniądze, musisz zdobyć odpowiednio dużo merytorycznej wiedzy, a przy tym stosować ją… na sobie! Jedz smacznie i zdrowo, wiedząc dlaczego tak, a nie inaczej!

6. Zdefiniuj odbiorców i zacznij działać

Musisz wiedzieć, jakim trenerem fitness chcesz być. Prowadzić niewielkie grupy na siłowni? A może założyć kanał na YouTube? Dołączyć do już istniejącego teamu? Jest wiele dróg, a musisz zdecydować na dobry początek. W niektórych, szczególnie małych ośrodkach wciąż jest niezagospodarowana nisza na miejsca, gdzie można profesjonalnie uprawiać sport i gimnastykę. Być może to najlepszy pomysł na własną działalność. Jeżeli Internet – to w oryginalnej formule, przecież jest już tak wiele trenerek i trenerów. Zanim dojdziesz do poziomu, w którym możesz uczyć innych, minie trochę czasu. Odpowiednio dużo, by przemyśleć wszystkie „za” oraz „przeciw” i zacząć działać w określonym kierunku. Poszukaj zatrudnienia na siłowni, załóż działalność – decyzja należy do Ciebie. Warto popróbować, by nie żałować przegapionych szans.

Jak zostać instruktorem fitnessu
Jak zostać instruktorem fitnessu

Istotne jest w tym odpowiednie zdefiniowanie grupy docelowej. Być może masz naturalną skłonność do starszych lub młodszych osób, kochasz być w centrum uwagi lub nie chcesz uczyć w bezpośrednim spotkaniu. Dopasuj biznesowy plan do własnych preferencji i uwarunkowań. Jedni świetnie sprawdzają się na ekranie, „nadając” z domu, a drudzy wyłącznie na żywo, w naturalnym otoczeniu sali gimnastycznej lub siłowni…

7. Jak zostać instruktorem fitnessu ?

Aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje do roli trenera fitness, potrzebujesz szkoleń, które dostarczą Ci dyplomów i certyfikatów, które są potrzebne jako załącznik do CV lub portfolio, które ma zachęcać przyszłych klientów.

Kursy trenerskie i instruktorskie ONLINEWykształcenie sportowe – np. ukończenie AWF – na pewno nie zaszkodzi, ale to długa perspektywa. Jeżeli chcesz szybko przejść do działania wybierz specjalne kursy, dzięki którym w krótkim czasie otrzymasz dokumentację ułatwiającą robienie kariery instruktora fitness. Możesz wybrać kurs instruktora fitness w naszej firmie Kar-Group.

Oprócz tego warto z czasem szkolić się w kolejnych kierunkach, zgłębiając takie zagadnienia, jak:

– coaching;

– motywacja;

– psychologia;

– zarządzanie;

– dietetyka

i wiele innych, dzięki którym wciąż będziesz się rozwijać. Powodzenia – wciąż potrzebujemy trenerów, którzy będą kontynuować fit-rewolucję, która ogarnęła Polaków!

Przeczytaj także:

1. Kurs instruktora sportu online – najlepsze kursy !

2. Nie tylko boisko, czyli kursy dla sportowców online

3. Komunikacja w sporcie – jak być dobrym trenerem !

 

fraza kluczowa artykułu: Jak zostać instruktorem fitness, Jak zostać trenerem fitness, instruktor fitness jak zacząć, Jak zostać instruktorem fitnessu, Jak zostać instruktorem fitnessu, Jak zostać instruktorem fitnessu. Jak zostać instruktorem fitness, Jak zostać trenerem fitness, Jak zostać instruktorem fitnessu, Jak zostać instruktorem fitnessu, instruktor fitness jak zacząć, Jak zostać instruktorem fitnessu, Jak zostać instruktorem fitnessu

Odkryj więcej