Jak zarządzać ludźmi – 10 najważniejszych zasad

4.9/5 - (19 votes)
Zarządzanie ludźmi

Podziel się postem

Zarządzanie ludźmi – poznaj 10 uniwersalnych metod, które sprawdzają się w różnych organizacjach – od niewielkich przedsiębiorstw po ogromne korporacje. Jeśli planujesz awans na stanowisko kierownicze lub już teraz masz okazję prowadzić zespół, koniecznie zapoznaj się z kilkoma propozycjami podejścia, które owocuje lepszymi relacjami i wyższą efektywnością pracy.

1. Zapracuj na miano lidera | zarządzanie ludźmi

Możesz być kierownikiem z wieloletnim stażem, ale nie mieć szacunku pracowników. Możesz też z miejsca stać się pełnoprawnym liderem, którego nikt nie podważa. Jak to możliwe? Cóż, to kwestia odpowiedniego podejścia do współpracowników i efektu, który uzyskujesz. Są liderzy bardziej demokratyczni, stawiający na współdecydowanie o działaniach organizacji, są też i autokratyczni, którzy nie pozostawiają zbyt dużego pola manewru innym. Są liderzy skupieni na przyszłości, są też i tacy, którzy kochają pracę tu i teraz. Od Ciebie zależy, którą strategię przyjmiesz i w jakiej roli czujesz się lepiej. W każdym razie współpracownicy na pewno wyczuwają naturalną charyzmę i autentyczne zaangażowanie.

2. Szacunek to podstawa

Dobre zarządzanie zasobami ludzkimi powinno wynikać z szacunku, którym darzysz innych. To jasne, że im większa organizacja, tym zwykle większa hierarchiczność, ale tym bardziej należy przykładać się do budowania relacji z każdym pracownikiem, nawet tym, który pełni najmniej odpowiedzialną rolę.

Mowa o naprawdę zwyczajnych gestach, np. przywitania, uśmiechu czy uścisku dłoni. Zarządzanie staje się dużo łatwiejsze, kiedy jest się postrzeganym jako osoba kulturalna i w gruncie rzeczy sympatyczna. I nie chodzi o przesadną wylewność, zbytnie spoufalanie. Po prostu drobne, zwyczajne, naturalne gesty szacunku i sympatii wobec wszystkich, którymi zarządzasz i z którymi współpracujesz.

3. Przydatna asertywność

Dlaczego polecamy bezpłatny kurs Budowanie Pewności Siebie? Ponieważ zarządzanie ludźmi wymaga pewności podejmowanych decyzji, pewności siebie. Zachęcamy do bycia asertywnym, ponieważ jako osoba decyzyjna i zarządzająca nie możesz poddawać się presji otoczenia i wpływom. Naucz się:

  • wyrażać własne, odrębne zdanie,
  • odmawiać z szacunkiem do drugiego człowieka,
  • dostosowywać zachowanie do okoliczności,
  • sprawiedliwie oceniać siebie i innych,
  • odbierać krytykę, ale i wyrazy uznania,
  • konsekwentnie trzymać się podjętych decyzji.

Asertywność jest ważną kompetencją cechującą najlepszych liderów. Nie rodzisz się z nią, tylko uczysz, praktycznie przez całe życie… Obejrzyj videoporadnik na temat technik asertywności:

4. Daj perspektywę rozwoju

Wśród wielu przedsiębiorców wciąż pokutuje przeświadczenie, że „z tymi szkoleniami nie ma co przesadzać”. Najczęstsza argumentacja zwraca uwagę na to, że pracownik, którego wspierasz w rozwoju osobistym korzysta z tego, aby budować własne CV i znaleźć lepszą pracę. Na tak postawioną sprawę można odpowiedzieć, że jeśli harmonijnie dba się o zarządzanie organizacją, pracownicy są na tyle zadowoleni z każdego aspektu pracy, że nie myślą o jej zmianie, nie czują takiej potrzeby.

Jeśli chcesz zarządzać ludźmi, daj im poczucie, że przy Tobie mogą się rozwijać. Udział w szkoleniach, np. Marketing i Reklama, jest tylko jednym ze środków do realizacji tego celu. Po prostu stwórz warunki pracy, w których każdy może czuć, że zyskuje jako człowiek i rozwija się. Edukacja i nabywanie nowych kwalifikacji to jedno z takich działań.

5. Transparentne procedury

Jeżeli pracujesz w korporacji, cała Twoja organizacja działa według ściśle sprecyzowanego planu, ustalonej hierarchii, wypracowanych schematów. Ale nawet w o wiele mniejszych przedsiębiorstwach należy dbać o konkretne, czytelne, sensowne procedury.

Chcesz zarządzać ludźmi skutecznie i z korzyścią dla firmy?

Ustal zasady i konsekwentnie się ich trzymaj. Mowa chociażby o takich aspektach jak:

  • reagowanie na niepożądane zachowania czy podejrzenia, np. mobbingu, molestowania, mowy nienawiści,
  • decydowanie o awansach, podwyżkach czy zwolnieniach,
  • podziale ról i obowiązków.

Od specjalistów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi oczekuje się standardów. Jeśli są przejrzyste, a co więcej – trzymasz się w ich każdej sytuacji, to dobrze wykonujesz swoją pracę w tym aspekcie.

6. Gaś pożary, rozwiązuj konflikty, kontroluj

Zarządzanie ludźmi wymaga też reagowania na trudne sytuacje, w których trzeba zgasić pożar w zarodku i zapobiec eskalacji konfliktów czy kłopotów organizacyjnych mogących wywołać straty finansowe czy kryzys wizerunkowy.

Kontroluj, ale w granicach procedur i rozsądnie. Pamiętaj, że zarządzanie ludźmi nigdy nie powinno sprowadzać się wyłącznie do kontroli. Jesteś liderem, a nie strażnikiem, spektrum Twoich obowiązków jest szerokie.

Postaraj się sprawiedliwie rozwiązywać konflikty, w które popadają pracownicy. O tym, jakie są na to sposoby, dowiesz się z video poradnika:

7. zobacz także artykuł

10 sposobów na to, jak przekonywać ludzi

8. Pracownik do zadania lub zadanie do pracownika

Co jest lepsze, przydzielić zadanie do pracownika, czy bardziej pracownika do zadania? Tu wkraczamy na grunt akademickiej dyskusji, czy w ogóle istnieje jakaś różnica między tymi dwoma stwierdzeniami. Jedno jest pewne: dobrze jest zarządzać zespołem, w którym każdy ma przydzieloną rolę i ten przydział łatwo uargumentować, zrozumieć, wyjaśnić.

Trudno liczyć na spektakularne efekty pracy, gdy zadania kompletnie nie pasują do kwalifikacji pracowników. Jasne, nie zawsze jest możliwe, by idealnie „obsadzić stanowiska” czy porozdzielać zadania, ale dążenie do tego powinno mieć wysokie miejsce na liście Twoich priorytetów.

9. Wyznaczaj cele

Inną z istotnych zasad zarządzania jest wyznaczanie celów. Jakich? Zgodnie z metodą SMARTER:

  • konkretnych,
  • mierzalnych,
  • osiągalnych,
  • istotnych,
  • określonych w czasie,
  • ekscytujących,
  • zapisanych.

Z kursu Jak się motywować? wynosisz wiele ciekawej i przydatnej wiedzy, ale należy podkreślić, że dobrze sformułowany cel jest prawdziwą bombą motywacyjną. Gdy wiemy, do czego dążymy, łatwiej nam to osiągnąć. Pracownicy, którymi zarządzasz, też powinni mieć jasno wyznaczony cel.

10. Włączaj w procesy

Ważna rada dotycząca zarządzania ludźmi: włączaj ich, w miarę możliwości, w procesy zachodzące w organizacji. Niech współdecydują o choćby pojedynczych sprawach, nie poczują częściowy ciężar odpowiedzialności. Podkreślmy: w ramach obowiązków, zgodnie z zasadami płacowymi i regulaminowymi. Nie chodzi o to, by wyzyskiwać innych lub oczekiwać działań wykraczających daleko poza kompetencje. Mamy na myśli bardziej angażowanie i rozmowę – by zarządzanie nie sprowadzało się do wydawania komend, bez jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji.

11. Słuchaj, rozmawiaj, doceniaj

W ramach swoistego podsumowania przypomnijmy o podstawowych zasadach skutecznego zarządzania ludźmi. Słuchaj, rozmawiaj, doceniaj. Brzmi banalnie? Cóż, brzmi łatwo, ale w realizacji czasem trudno o najprostsze, najbardziej oczywiste rozwiązania. Naucz się słuchać innych, rozmawiać, prowadzić dialog. Jeśli jest za co – doceniaj. Bycie menedżerem jedynie po to, by strachem wymuszać posłuszeństwo podwładnych… nie jest najlepszym pomysłem.

Zapraszamy na kurs Kar-Group http://kg2.teach24.eu/wp_2/kurs-zarzadzanie-zasobami-ludzkimi/, w którym kompleksowo przedstawiamy zagadnienia związane z nowoczesnym i skutecznym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Chcesz poprawić kwalifikacje, przygotować się na awans i kierowanie dużym zespołem? Postaw na rozwój osobisty z wiodącą akademią online.

Odkryj więcej

Jak założyć klub sportowy?
porady

Jak założyć klub sportowy?

Kochasz sport, choć masz niewiele wspólnego z najlepszymi zawodnikami? Niezależnie od tego, czy Twoją pasją jest piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy może mniej popularne dyscypliny,