Jak się szybko uczyć – 12 sposobów na naukę

4.9/5 - (17 votes)
Jak się szybko uczyć

Podziel się postem

Niezależnie od tego, jakie informacji i w jakim celu zamierzasz przyswoić, dzięki odpowiedniemu podejściu i skutecznym metodom możesz przyspieszyć rezultaty. Poznaj 12 sprawdzonych i efektywnych sposobów, które stanowią prawidłową odpowiedź na pytanie, jak się szybko uczyć!

1. Miej motywację do tego, żeby się szybko uczyć

Przed przystąpieniem do nauki odpowiedz sobie na pytania:

  • Po co się uczę?
  • Jakie korzyści da pozyskanie danego obszaru wiedzy?
  • Dlaczego warto się uczyć wybranego zagadnienia?
  • Jak mogę posłużyć się nowymi kompetencjami?

To wbrew pozorom bardzo istotne kwestie, ponieważ świadomość celowości nauki daje motywację do niej.

Innym skutecznym sposobem na motywację jest nagradzanie się, oczywiście adekwatnie do poniesionego wysiłku i wypracowanych rezultatów. Perspektywa nagrody potrafi „dać kopa” do działania.

2. Stwórz swoją przestrzeń do uczenia się

Czy wiesz, że Twoim największym „wrogiem” w szybkiej nauce są wszelkiego rodzaju „rozpraszacze”, które odciągają od właściwej pracy? Zamiast skupić na niej spędzasz kolejne minuty i godziny na:

  • przeglądaniu mediów społecznościowych,
  • czytaniu serwisów internetowych,
  • wysyłaniu SMS-ów,
  • przeglądaniu for internetowych,
  • rozmawianiu ze znajomymi za pomocą komunikatorów internetowych.

Zapomnij o tym! Wygospodaruj sobie choćby kawałek przestrzeni przeznaczonej wyłącznie na naukę i w ten sposób ją traktuj. Gdy zasiadasz do biurka, wyłączaj internet w telefonie, zamykaj wszystkie niepotrzebne strony internetowe i aplikacje i rób wyłącznie to, co do Ciebie należy. I pamiętaj: w tym miejscu kategorycznie unikaj wszelkich innych aktywności, które sprawiają, że nie ma jak się szybko uczyć.

3. Jak się szybko uczyć? Przyswajaj wiedzę partiami

Poukładaj informacje działami, tematami lub pod względem innych kryteriów, w każdym razie w sposób uporządkowany i logiczny z Twojego punktu widzenia. Dziel je na partie, tak aby krok po kroku uczyć się kolejnych działów stosunkowo małymi „dawkami”.  Zapomnij o przyswajaniu dużych zbiorów informacji za jednym razem – nauka jest bowiem dużym wysiłkiem umysłowym, dlatego relatywnie szybko pojawia się zmęczenie. Aby tego uniknąć, rób krótkie sesje z przerwami, żeby dać sobie odpocząć.

5. Ucz się zgodnie z planem

Jeśli zastanawiasz się, jak się szybko uczyć, wygospodaruj określoną, niezbędną do przyswojenia potrzebnych partii materiałów ilość czasu miesięcznie, tygodniowo i dziennie na naukę. Pierwszego dnia każdego miesiąc i tygodnia, a także codziennie rano zakładaj sobie, jak długo będzie trwała nauka w danym okresie, po czym rozliczaj się z tego, co się udało zrobić.

6. Dużo czytaj i słuchaj

Nowoczesne metody przyswajania wiedzy są jak najbardziej warte uwagi, jednak nic nie zastąpi czytania i słuchania wartościowych informacji. Ucz się, czytając i słuchając w autobusie, samochodzie, podczas spaceru, w trakcie uprawiania sportu i w ramach innych aktywności, które na to pozwalają. Z pożytkiem wykorzystuj wolne chwile, a tym samym oszczędzisz czas na nauce.

7. Powtarzaj i czytaj na głos

Skoro już jesteśmy przy czytaniu, zdecydowanie polecamy robić to na głos. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób umysł łatwiej przyswaja nowe informacje i lepiej się skupia na tekście. Wynika to z faktu, że głośne czytanie porusza inne obszary w mózgu niż czytanie w myślach, gdyż ułatwia „wyobrażanie” sobie treści i stanowi dobrą odpowiedź na pytanie, jak się szybko uczyć.

8. Rób notatki, gdy nie wiesz, jak się szybko uczyć

Powtarzanie przez pisanie jest skutecznym, dobrze znanym i powszechnie wykorzystywanym sposobem nauki. Przenosząc myśli na papier, siłą rzeczy je przyswajasz i utrwalasz w pamięci – oczywiście jeśli robisz to w skupieniu i z pełnym zrozumieniem tego, co piszesz.

9. Używaj wyobraźni

Aktywizacja wyobraźni w celu nauki daje wyjątkowe wsparcie w przyswajaniu informacji. Wyobraźnia stanowi niejako pomost pomiędzy nową wiedzą a osobistym doświadczeniem człowieka. Jej umiejętne wykorzystanie umożliwia „wprowadzenie” na stałe do umysłu, czyli do swojego zasobu wiedzy określonych informacji niejako poprzez ich „oswojenie”. Dlatego zastanawiając się, jak się szybko uczyć, pamiętaj, żeby twórzyć skojarzenia tego, czego się uczysz, z tym, co jest już Ci znane. Nie bój się nawet najbardziej absurdalnych porównań i zestawień – jeśli tylko skutecznie pomagają Ci w edukacji, są jak najbardziej pożądane.

10. Czerp satysfakcję z nauki

Oczywiście, to trudne – jak żmudne powtarzanie w kółko tych samych informacji może dawać satysfakcję? Cóż, nikt nie powiedział, że będzie łatwo, jednak jeśli uczysz się czegoś, co Cię interesuje, przyswajanie wiedzy jest znacznie łatwiejsze. Problem w tym, że często trzeba nauczyć się informacji w gruncie rzeczy nieciekawych – co wtedy? W takiej sytuacji spójrz dalej i zastanów się, dlaczego się uczysz i co Ci daje przyswojenie danej wiedzy. Zauważ cel tego, co robisz i miej świadomość, że nauka nieciekawych rzeczy to tylko jeden z wielu etapów, które musisz przejść, jeśli chcesz się dostać tam, dokąd dążysz.

11. Jak się szybko uczyć? Unikaj stresu

To kolejna trudna w praktyce kwestia, która może wydawać się niewykonalna, jednak jest możliwa. Chodzi o to, jak się szybko uczyć „na luzie” – systematycznie, zgodnie z planem, skutecznie, ale bez stresu i w spokojny, uporządkowany sposób. W tym kontekście ważne jest też rozsądne podejście do planowania i określania celów, które powinny być dostosowane do Twoich indywidualnych możliwości. Unikaj narzucania sobie zbyt trudnych i wymagających zadań, a jednocześnie nie traktuj siebie zbyt pobłażliwie. Krótko mówiąc, staraj się zachować przysłowiowy złoty środek czy też tzw. work life balance.

12. Przystępuj do nauki z dobrym nastawieniem, energią i pełnym brzuchem

O skuteczności przyswajania wiedzy decyduje nie tylko sposób nauki i Twoje osobiste podejście, ale również kondycja umysłowa i fizyczna organizmu. Rozdrażnienie, niewyspanie, głód i zmęczenie bynajmniej nie sprzyjają efektywnemu uczeniu się – wręcz przeciwnie, sprawiają, że nauka staje się trudniejsza i przynosi gorsze rezultaty. Dlatego zanim do niej siądziesz, odpowiednio się przygotuj do nadchodzącego wysiłku – wypij kawę, sięgnij po pożywne jedzenie i cały czas miej pod ręką szklankę wody.

Zobacz także

6 sposobów na to, jak mówić żeby Cię słuchano

Jak szybko zapamiętywać ? – 5 skutecznych technik

Odkryj więcej