Jak zacząć się rozwijać – 10 złotych sposobów

4.9/5 - (18 votes)

Podziel się postem

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, w których nieustanny rozwój na wielu płaszczyznach jest w praktyce jedyną drogą do osiągnięcia sukcesu. W takim świecie łatwo o przeciążenie, a zarazem poczucie, że stoi się w miejscu, nie robi kroku do przodu. Jak zacząć się rozwijać? To pytanie zadają ludzie w każdym wieku, w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Podpowiadamy, od czego zacząć, jak postawić pierwsze kroki ku zmianie na lepsze.

1. Cele prywatne i zawodowe

Można mówić o ogólnym rozwoju osobistym, postrzegać go w szerokiej perspektywie, ale co do zasady skupiamy się na rozwoju w ściśle określonym kierunku. Jakim? To już kwestia bardzo indywidualna. Jednym zależy na rozwijaniu się w roli rodzica, innym na osiąganiu kolejnych szczebli kariery zawodowej. Rozwijają się lekarze, marketerzy, nauczyciele czy kierowcy. Każdy może się rozwijać. Przed każdym stoją też inne cele.

Właśnie! Słowo klucz: cele. Jak zacząć się rozwijać, skoro nie masz przed sobą wyraźnego celu? Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być nakreślenie planów, marzeń i założeń. Zdefiniowanie głównych i pobocznych celów, dla osiągnięcia których warto się rozwijać, podejmować wysiłek.

W określeniu celów pomocą może być metoda SMARTER, stanowiąca rozszerzenie popularnego SMART-a. Aby zrozumieć znaczenie tych angielskojęzycznych skrótowców, należy pochylić się nad następującymi słowami:

  • S jak specific, czyli sprecyzowany,
  • M jak measurable, czyli mierzalny,
  • A jak attractive, czyli atrakcyjny,
  • R jak realistic, czyli realistyczny,
  • T jak time-based, czyli terminowy,
  • E jak exciting, czyli ekscytujący,
  • R jak recorded, czyli zapisany.

Sprecyzuj swój cel. Nadaj mu konkretny wymiar, np. rozwinę swoje umiejętności interpersonalne i zawalczę o awans w miejscu pracy. Cel powinien być też mierzalny, niezależnie czy masz na myśli sprzedaż czy liczbę followersów na Instagramie. Liczby pomagają, podobnie jak atrakcyjność celu. Jeśli działa na Twoją wyobraźnię chętniej podejmujesz trud.

Idąc dalej, cel związany z rozwojem powinien być realistyczny, osadzony w rzeczywistości, odnoszący się do otaczających Cię czynników i kontekstów. Umieść go w czasie, nadając sobie „wewnętrzny deadline”, np. do końca 2021 roku nabędę takie i takie umiejętności, co uznam za wymiar mojego rozwoju osobistego. Daj sobie energię do działania, spisz cele. Umieszczenie ich na karteczce przyklejonej do lodówki możesz traktować jak przenośnię, ale i… całkiem dosłownie.

Karteczki z listą celów to doskonały sposób na organizację dnia codziennego.

2. Analiza mocnych i słabych stron

Gdy masz konkretne cele, łatwiej zdecydować się na rozwój w określonym kierunku. Do działania motywuje też wewnętrzna analiza mocnych i słabych stron.

Po co to robić?

Przede wszystkim warto być świadomym swoich atutów, ale i deficytów. Załóżmy, że dobrze znasz się na przedmiocie swojej pracy, ale masz też świadomość swoich problemów z wpływaniem na innych ludzi, z perswazją, z asertywnością. Zapewne dlatego, mimo kompetencji, nie pniesz się w górę zawodowej piramidy.

Co robić dalej?

Rozwój, rzecz jasna, powinien służyć do niwelowania słabych stron. Idąc za powyższym przykładem, możesz np. zapisać się na kurs Wywieranie wpływu na ludzi albo Budowanie pewności siebie. Warto po prostu zacząć od rozwijania się w tych obszarach, w których zauważasz największe deficyty. Ale co z mocnymi stronami? Je również warto uwzględnić w procesie rozwoju. Jeśli dobrze radzisz sobie z daną dziedziną – dąż do tego, by radzić sobie bardzo dobrze, a nawet wzorowo. Mówiąc krótko: wyspecjalizuj się w kierunkach, które przynoszą CI satysfakcję i czujesz się w nich dobrze. To zbliży Cię do osiągnięcia realnych sukcesów, niezależnie jaką branżę masz w tym momencie na myśli. Analogiczną analizę mocnych i słabych stron w odniesieniu do rozwoju osobistego warto przeprowadzić w życiu prywatnym.

3. Organizacja codzienności

Aby wejść na drogę skutecznego rozwoju osobistego, należy – trzymajmy się tej metafory – dobrze przygotować się do podróży. I tak jak przed turystyczną wędrówką zaglądasz na mapę i wyznaczasz trasę, tak w rozwoju osobistym należy zaplanować codzienne życie. To niezbędne, aby nie tracić czasu, aby nie marnować energii na zbędne czynności.

Zacznij żyć według określonego rytmu, w którym znajdujesz czas na rozwój, ale nie tracisz koncentracji na innych priorytetach jak praca zawodowa, obowiązki domowe czy relacje i odpoczynek. W tym temacie polecamy podcast Akademii Kar-Group zatytułowany „Jak znajdować czas na rozwój?” dostępny poniżej.

Jeżeli Twój dzień jest wypełniony po brzegi, jeśli trudno „wcisnąć w harmonogram” nawet chwilę na kurs online czy inspirującą lekturę, to jak zacząć się rozwijać? Dlatego jednym z pierwszych kroków musi być uporządkowanie dnia, zmiana nawyków czy nowy podział obowiązków z bliskimi i współpracownikami.

4. Odpoczynek i zdrowie

Szukając metod, jak się rozwijać, nie zapomnij o solidnych podstawach w kwestiach zdrowotnych. Jeśli coś szwankuje z Twoją formą, masz nierozwiązane problemy zdrowotne – trudno jest oddać się rozwojowi osobistemu i uczyć się z powodzeniem nowych kompetencji.

Może to właściwa pora na kompleksowe badania? Wizytę u specjalisty? Kilka spotkań u fizjoterapeuty, aby pozbyć się bólu? Zdrowy tryb życia na pewno sprzyja osiąganiu progresu w każdej dziedzinie. Gdy zdrowo się odżywiasz, pozostajesz osobą aktywną fizycznie – po prostu masz więcej sił i energii na stawianie ambitnych kroków ku realizacji celów. Polecamy m.in. Jak schudnąć – poradnik video czyli materiał dotyczący skutecznego zrzucania zbędnych kilogramów przy walce z nadwagą lub otyłością.

Nie należy też bagatelizować znaczenia relaksu, wypoczynku. Zdrowy sen bez zakłóceń, umiejętne stosowanie drzemek, ergonomiczne stanowisko pracy, umiejętność wyciszenia się bez zbędnych bodźców… istnieje długa lista czynników, które wpływają na Twoje zmęczenie. A w zmęczeniu trudno znaleźć siły do działania. Nadal nie masz motywacji? Możesz zapisać się na kurs Jak się motywować – w jego zasobach znajdziesz wiele cennych porad, dzięki którym łatwiej o przełamanie dotychczasowej niemocy. Pomocna może być też współpraca z trenerem personalnym. Ile ona kosztuje? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym materiale.

5. Hamowanie rozwoju

W poprzednich fragmentach tekstu wskazaliśmy już kilka czynników, które hamują, ograniczają rozwój osobisty. To m.in.:

  • zły stan zdrowia,
  • zmęczenie,
  • brak formy fizycznej,
  • brak motywacji,
  • chaotyczna organizacja dnia,
  • brak jasno sprecyzowanych celów.

Jeśli chcesz iść ku dobremu, przeanalizuj, co stanowiło do tej pory przeszkody. Być może zbyt wiele energii poświęcasz rzeczom, które zabierają Twój cenny czas. Aby zacząć się rozwijać, trzeba zwolnić hamulce, które niejednokrotnie zaciągami sami. Niepotrzebnie, co okazuje się wraz z pierwszymi pozytywnymi efektami.

6. Otwarcie na ludzi i relacje

Wiele osób, które osiągają sukces, podkreśla znaczenie relacji. Jeśli czerpać inspirację, to od najlepszych; tych, którzy mogą stanowić autorytet, przynajmniej w pewnych dziedzinach. Nawet jeżeli kojarzysz rozwój osobisty ze skupieniem na sobie i swoich potrzebach, co jest skądinąd zrozumiałe, uwzględnij też znaczenie innych osób.

Otwórz się na innych. Czerp inspirację. Poznawaj historie. Rozmawiaj.

W dzisiejszych czasach takie rzeczy trzeba przypominać i podkreślać. I choć nie ma jednego, złotego sposobu na idealną ścieżkę rozwoju osobistego, na każdej dobrze jest spotykać innych ludzi, takich, którzy dają nam pewien przykład albo zwracają uwagę na konkretny problem.

Trudno wchodzić na kolejne szczeble rozwoju, gdy wokół nas piętrzą się konflikty, narastają napięcia. Kurs Jak rozwiązywać konflikty? jest poradnikiem, który przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Gdy pozbędziesz się negatywnych emocji względem otoczenia, zauważysz jeszcze większą skuteczność w osiąganiu założonych celów.

Jesteśmy istotami społecznymi. Nie żyjemy na planecie sami. Jeśli nauczymy się dobrze oddziaływać na siebie, zyskamy wszyscy. Taką filozofię wyznają także trenerzy personali, od których zdecydowanie warto się uczyć. Więcej informacji na temat ich pracy znajdziesz pod adresem.

7. Podróżowanie

Tak jak do rozwoju inspirują ludzie, inspirują też podróże, bliższe i dalsze. Sam fakt „wyjścia” poza codzienny schemat jest już pewnym bodźcem do pozytywnych zmian. Podróże kształcą, ponieważ zmuszają nas do odnalezienia się w innym kontekście kulturowym, opuszczenia pewnej strefy komfortu.

Czasami to właśnie wyjazd – do innego miasta lub kraju jest najpoważniejszym sygnałem, że pora coś zmienić, nabyć nowe kompetencje, rozwinąć się w danym kierunku. To może być nowy język, a może kwalifikacje zawodowe. Ważne jednak, by z możliwości podróżowania czerpać pełnymi garściami, widzieć w podróżach źródło wiedzy, inspiracji czy motywacji.

8. Czytanie

Chcesz się rozwijać? Czytaj. Poradniki na blogach, wywiady-rzeki z ludźmi sukcesu, podręczniki, ale i prozę, reportaże czy poezję. Chodzi o kontakt ze słowem. Im więcej czytasz, tym więcej obrazów dostarczasz swojej wyobraźni, tym więcej słów masz w zanadrzu by opisywać innym swoje postrzeganie rzeczywistości.

Najważniejsze korzyści czytania:

  • przyjemnie spędzasz czas,
  • poszerzasz wiedzę,
  • poszerzasz zasób słów,
  • stymulujesz wyobraźnię,
  • znajdujesz inspirację do rozwoju.

Podkreślmy jeszcze raz: aby zacząć się rozwijać, nie trzeba ograniczać się do podręczników i poradników. Chodzi raczej o wypracowanie nawyku, który rozwija Cię jako człowieka.

Czytaj i rozwijaj się

9. Podcasty

Jedną z prawdziwych rewelacji ostatnich lat i miesięcy są podcasty. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie wybuchł prawdziwy boom na nagrywanie audycji. Zajmują się tym zarówno znani dziennikarze i celebryci, jak i kompletnie anonimowi twórcy, skupieni np. wokół hobbystycznej niszy.

Podcastów jest mnóstwo, zwykle są dostępne za darmo, a na dodatek słuchasz ich wtedy i tak długo jak chcesz. Badania wyraźnie wskazują, że coraz więcej osób poświęca na podcasty swój wolny czas, do tej pory zarezerwowany na lekturę czy słuchanie muzyki. Podcast może uprzyjemnić poranny jogging, jazdę samochodem czy wykonywanie domowych obowiązków.

Znajdź podcasty dotyczące tematu, w którym chcesz się rozwijać i doskonalić. To jeden ze sposobów, aby „przemycić” kwestię rozwoju osobistego do codziennego życia – i to w bardzo przystępnej, wygodnej formule. (zobacz nasze podcasy)

10. Kursy

Przechodząc do podsumowania najwyższa pora wspomnieć o tym, jak zacząć się rozwijać dzięki samodzielnej edukacji. W dobie internetu możesz bardzo łatwo zapisać się na kurs i szkolić w wybranym kierunku. Wystarczy dostęp do sieci i trochę wolnego czasu, by zdobyć certyfikat, a przede wszystkim wiedzę w pigułce.

Czy zawsze trzeba płacić? Nie, chociażby w Akademii Kar-Group część kursów udostępniamy za darmo. E-learning daje swobodę kursantom, którzy samodzielnie przyswajają materiały wideo czy tekstowe. Każdy przygotowuje się do egzaminu we własnym zakresie, a przy tym otrzymuje dokumentację potwierdzającą wykonaną pracę. Układ idealny? Na pewno jeden z najlepszych sposobów, by w krótkim czasie rozwinąć się w wybranej przez siebie dziedzinie i zrealizować przynajmniej część założonych celów.

Powodzenia!

Odkryj więcej