Jak zostać sportowcem ?

4.9/5 - (19 votes)

Podziel się postem

Jak zostać sportowcem ? Jak największe legendy poszczególnych dyscyplin. Wszyscy profesjonaliści również musieli wiele poświęcić, by postawić na sportową karierę, choć ostatecznie nie przyniosła im złotych medali czy rekordów. Zastanawiasz się, jak podążyć śladami zawodowców? Ten artykuł powstał dla Ciebie.

1. Uprawiaj sport

Wiele zależy od tego, jak zdefiniujemy sportowca. Na dobrą sprawę każdy pasjonat, który choćby i nieregularnie podejmuje się aktywności sportowych, przynajmniej na moment staje się sportowcem. Amatorem, ale wciąż sportowcem. Doprecyzujmy więc, że chodzi o uprawianie sportu na zawodowym, profesjonalnym poziomie. Takim, który wiąże się z udziałem w zawodach, przynależnością do związku czy pozyskiwaniem sponsorów i zarabianiem pieniędzy.

Jak zostać sportowcem ?

Podstawą bycia sportowcem jest więc… uprawianie sportu. I nie chodzi wyłącznie o dyscyplinę, która jest Twoją ulubioną i preferowaną. Najlepsi sportowcy rozwijali się i nadal (w miarę możliwości) rozwijają poprzez uprawianie innych dyscyplin.

Już w dzieciństwie warto chwytać się każdej możliwej aktywności. Wystarczy sięgnąć do biografii najlepszych piłkarzy, by przeczytać, że oprócz niezliczonych godzin biegania za futbolówką, rozwijało ich uprawianie biegów przełajowych, boksu, judo, piłki ręcznej i wielu innych dyscyplin. Dzieciństwo kolejnych wybitnych generacji sportowców to nie okres spędzony w „laboratoryjnych” warunkach profesjonalnych akademii – ale całe dnie na podwórku, gdzie chodziło się po drzewach i murkach lub łapało się każdej możliwej aktywności dla zabawy, ale przy okazji – ogólnego rozwoju całego ciała.

Trudno być zawodowym sportowcem nie kochając sportu, nie mając natury sportowca. Kogoś, kto wciąż odczuwa naturalną potrzebę podejmowania wysiłku, niezależnie czy walczy o medal mistrzostw świata, czy spędza urlop lub dawno zakończył karierę.

Traktuj sport jako styl życia i przekonaj się, czy naprawdę jest dla Ciebie tak ważny. Próbując się w różnych dyscyplinach, otwierając się na nowe doświadczenia, podejmujesz krok ku odkryciu swojej prawdziwej natury oraz weryfikujesz marzenia i plany. Wiesz, do czego chcesz dążyć w kolejnych krokach.

2. Poznaj dyscyplinę

Z perspektywy kibica czy amatora świat sportu prezentuje się zgoła inaczej niż od środka. Zawodników znasz z relacji telewizyjnych czy internetowych, kojarzysz ich zachowania zarejestrowane przez kamerę. Nie wiesz jednak, co rozgrywa się za kulisami, w szatni, hotelu oraz gabinetach prezesów, działaczy czy menedżerów. Nie znasz tej całej otoczki, póki nie zbliżysz się do dyscypliny. Przy czym należy uczciwie zaznaczyć, że niejednokrotnie te odkrycia przynoszą rozczarowanie. Sport jest piękny, ale miewa swoje ciemne strony. Dlatego należy jak najszybciej poznać dyscyplinę poprzez:

  • dogłębne zrozumienie przepisów i reguł,
  • jej historię i tradycję,
  • regularną lekturę sportowych mediów,
  • bezpośredni kontakt z przedstawicielami środowiska,
  • udział w konferencjach, otwartych treningach, zawodach,
  • aktywność w środowiskowych mediach społecznościowych.

Na masową skalę w Polsce uprawia się piłkę nożną, więc z uwagi na skalę popularności tej dyscypliny, stosunkowo najłatwiej stać się jej częścią, niezależnie od miejsca zamieszkania. Z innej strony, zostać profesjonalnym piłkarzem jest w tym ujęciu najtrudniej, bo konkurencja w drodze na najwyższy, zawodowy pułap jest większa niż w jakimkolwiek innym sporcie. Wszelkie pozostałe dyscypliny uprawia się na mniejszą skalę, ale w dobie mediów społecznościowych i rozwiniętej komunikacji online łatwo zbliżyć się do wybranego środowiska, nawiązać w nim pierwsze kontakty i znajomości.

3. Zacznij trenować (profesjonalnie i regularnie)

Ważnym krokiem w Twojej karierze sportowca będzie dołączenie do klubu lub rozpoczęcie treningów indywidualnych (jeśli taka jest specyfika preferowanej dyscypliny). To moment, w którym zaczynasz podchodzić do uprawiania sportu profesjonalnie, choć prawdopodobnie jeszcze nie w pełni zawodowo.

Praktycznie każda dyscyplina sportu działa w ramach konkretnych struktur – związków, klubów, akademii i innych podmiotów. Sprawdź, gdzie i na jakich zasadach możesz trenować sport, który Cię pasjonuje. Łączenie treningów z pracą zawodową jest standardem wśród większości polskich sportowców. Nie dziwią sytuacje, w których na imprezach w rodzaju olimpiady albo mistrzostw świata nasz kraj reprezentują (i to z powodzeniem) osoby, które na co dzień podejmują się etatowej lub dorywczej pracy. W mniej eksponowanych dyscyplinach trudno o sponsoring i mecenat dużych firm, podobnie jak o stypendia pozwalające skupić się w 100% na trenowaniu i rywalizacji z innymi zawodnikami.

Znane powiedzenie przypomina, że tylko „trening czyni mistrza”. Trudno o bardziej uniwersalną radę dla aspirującego sportowca. Nawet jeżeli posiadasz talent i wrodzone predyspozycje (np. budowę ciała idealnie dopasowaną do danej dyscypliny) bez treningu i mozolnej, konsekwentnej nauki możesz zapomnieć o prawdziwych sukcesach.

Aby trenować potrzebujesz:

  • odpowiedniej przestrzeni (np. siłowni, hali, skoczni narciarskiej, bieżni, boiska itd.),
  • trenera lub instruktora,
  • sprzętu i stroju.

Jeśli pogodzisz trenowanie z pozostałymi obowiązkami oraz zdobędziesz środki niezbędne do funkcjonowania w obrębie danej dyscypliny, jesteś na dobrej drodze, by stać się profesjonalnym sportowcem. Sprawdź:

  • jak rekrutują kluby,
  • weź udział w otwartym treningu,
  • dowiedz się, jak zaprezentować swoje umiejętności innym zawodnikom.

4. Rozwijaj się

Kamil Stoch czy Robert Lewandowski to wielcy sportowcy, którzy zapisali się już w dziejach swoich dyscyplin. Co łączy ich poza zbliżonym wiekiem i uwielbieniem ze strony milionów Polaków? Obaj, choć osiągnęli wiele i tak naprawdę nie muszą już niczego udowadniać, nieustannie udoskonalają kolejne elementy swojego warsztatu. Udowadniają, że nawet stosunkowo blisko końca zawodowej kariery, można przekraczać kolejne granice, osiągać kolejne pułapy.

To inspiracja również dla Ciebie.

Rozwijaj się mądrym treningiem, czyli takim, w którym równoważysz akcenty. Z jednej strony szlifuj swoje największe atuty, by doprowadzić je do perfekcji. Z drugiej – niweluj deficyty, minimalizuj wpływ swoich słabszych stron na całokształt.

Rozwój to pojęcie bardzo modne, ale i pojemne. To praca na siłowni, na świeżym powietrzu, w wolnym czasie, w sferze mentalnej. Jednym potrzebny jest sztab specjalistów, drugim – absolutny spokój i oderwanie od presji otoczenia. Działaj w zgodzie ze sobą, ale korzystając z mądrości i doświadczenia fachowców. Dopóki masz w sobie pasję i zdrowie, możesz się rozwijać się i osiągać coraz lepsze wyniki. (jak osiągnąć cele – 15 sposobów)

5. Postaw na zdrowe nawyki

Prawdziwy sportowiec trzyma się zdrowych nawyków. W tym miejscu nie rozpisujemy się na temat diety, bo diametralnie inaczej wygląda ta kwestia u kulturystów, piłkarzy, biegaczy, skoczków narciarskich czy karateków. Każda dyscyplina wiąże się z określonymi wymaganiami i dobrymi praktykami. Jedno jest pewne – jako sportowiec musisz jeść świadomie.

Analogicznie tyczy się to przyjmowania leków czy suplementacji. Jest to kluczowe ze względu na badania antydopingowe oraz zdrowie.

W życiu sportowca liczy się też:

  • zdrowy sen,
  • unikanie używek,
  • właściwa regeneracja i odnowa biologiczna,
  • bezpieczny ruch i unikanie mechanicznych urazów,
  • świadome podejście do sfery mentalnej.

Jeśli zaczniesz dbać o te elementy, zbliżysz się do realizacji marzeń o profesjonalnej karierze. Nabranie zdrowych nawyków to zresztą dobra decyzja niezależnie od rozwoju kariery – każdy człowiek powinien przecież dobrze się odżywiać, właściwie spać czy unikać uzależniających i szkodliwych używek.

Twój pomysł na sportową karierę

Ważnym krokiem do rozpoczęcia kariery w sporcie jest nabycie praktycznej, ale i teoretycznej wiedzy. Możesz to uczynić poprzez udział w jednym ze szkoleń prowadzonych przez firmę Kar-Group:

Zastanawiasz się, dlaczego kursy dla instruktorów, dietetyków czy menedżerów mają być atrakcyjną propozycją dla aktywnych, aspirujących sportowców? Po pierwsze, dzięki przygotowanym materiałom dydaktycznym poznajesz sport z innej perspektywy, co wzbogaca Cię i pozwala spojrzeć na uprawianą dyscyplinę szerzej niż konkurenci. Po drugie, uprawianie sportu w Polsce trzeba najczęściej łączyć z pracą zawodową. Aby być blisko sportu, warto pomyśleć o pracy instruktora czy specjalisty w wybranej dziedzinie. Zdobyty certyfikat uatrakcyjnia CV i pomaga znaleźć zatrudnienie w obszarze, który Cię pasjonuje.

Kursy w Kar-Group:

  • wysoki poziom merytoryczny materiałów dydaktycznych,
  • przystępne ceny kursów stacjonarnych i online,
  • szansę na wzbogacenie CV o ciekawy certyfikat,
  • duże doświadczenie w szkoleniach tysięcy zadowolonych kursantów,
  • możliwość samodzielnej nauki i zaliczenia egzaminu na platformie e-learningowej.

Jak zostać sportowcem? Każdy pisze swoją własną historię, dla każdego sport jest czymś innym. Pamiętaj, żeby rozwijać się wszechstronnie, wsłuchiwać w organizm i poszerzać wiedzę. A wówczas pasja pozostaje pasją, a wyniki… po prostu cieszą i motywują do dalszego wysiłku.

Na początek możesz skorzystać z darmowych kursów:

1. Kurs Trener Personalny
2. Kurs Instruktor Biegania
3. Kurs Instruktor Fitness

Odkryj więcej